Shqyrtimi i WhatsApp


WhatsApp është mesazhet më të njohura dhe të përdorura gjerësisht në VoIP në të gjithë botën. ajo’Përdoren kryesisht në telefonat inteligjentë dhe lejon përdoruesit të dërgojnë mesazhe, të bëjnë thirrje audio dhe video dhe të ndajnë skedarë. Shtë gjithashtu në dispozicion për përdoruesit e PC dhe Mac.

WhatsApp aktualisht është në pronësi të Facebook dhe ka një bazë përdoruesi prej mbi 1.5 miliardë. Absolutelyshtë absolutisht falas për t’u përdorur dhe funksionon në mënyrë të përsosur me internet 3G, 4G, dhe wifi. ajo’ashtë një aplikacion i lehtë, që do të thotë se harxhon shumë pak të dhëna edhe kur i përdorni me 3G ose 4G.

Në këtë përmbledhje të WhatsApp, ne’do të mbulojë bazat. Këto përfshijnë mënyrën e përdorimit të aplikacionit në platforma të ndryshme si iOS, Android, PC dhe Mac. ne’gjithashtu do të hidhni një vështrim në karakteristikat e sigurisë së aplikacionit dhe do të ofroni një krahasim të shpejtë midis WhatsApp dhe aplikacioneve të tjera të mesazheve të menjëhershme si Viber.

Si të përdorni WhatsApp

Edhe pse WhatsApp përdoret më së shumti në telefonat inteligjentë, ai’s gjithashtu në dispozicion për PC dhe Mac. Duke përdorur aplikacionin, mund të bëni thirrje, të dërgoni mesazhe dhe të ndani skedarë direkt nga desktopi. Në këtë pjesë, tonë Shqyrtimi i WhatsApp do të ofrojë një udhëzues të shpejtë se si të instaloni dhe përdorni WhatsApp në kompjuterët PC dhe Mac, si dhe pajisjet iOS dhe Android.

WhatsApp për Windows

Nëse dëshironi të përdorni WhatsApp në një PC të Windows, ju’Së pari duhet të instaloni aplikacionin në pajisjen tuaj celular. Nëse aplikacioni është instaluar tashmë në celularin tuaj, ndiqni këto hapa për të vendosur WhatsApp për Windows:

 1. Shkarkoni WhatsApp për Windows këtu
 2. Nisni skedarin WhatsAppSetup.exe
 3. Shko tek Ekrani i bisedave > Menu > WhatsApp Web në pajisjen tuaj celular
 4. Skanoni QR Code në ekranin e desktopit me pajisjen tuaj

Pasi të ndiqni këto hapa, aplikacioni WhatsApp në desktop do të jetë gati për përdorim. Do të sinkronizojë automatikisht mesazhet nga celulari juaj.

WhatsApp për Mac

Për të instaluar WhatsApp për Mac, mund ta shkarkoni aplikacionin nga faqja e internetit e WhatsApp. Përndryshe, ju mund të shkoni në Mac App Store dhe të gjeni aplikacionin duke kërkuar lart “Mac për WhatsApp Desktop.” Pasi të keni shkarkuar aplikacionin, ndiqni këto hapa:

 1. Zvarrit programin në dosjen e aplikacioneve në Mac
 2. Nis programin. Do të shihni një kod QR në ekran
 3. Nisni WhatsApp në iPhone tuaj
 4. Shko tek Cilësimet > WhatsApp Web në iPhone
 5. Përdorni pajisjen celulare për të skanuar kodin QR

Me këto hapa të thjeshtë, WhatsApp-i juaj për Mac do të jetë gati për përdorim. Aplikacioni desktop do të sinkronizojë automatikisht kontaktet dhe bisedat tuaja nga aplikacioni celular.

WhatsApp për Android

Messenger WhatsApp për Android është aplikacioni më i përdorur gjerësisht i mesazheve në platformën Android. Isshtë në dispozicion përmes dyqanit Google Play. Për të instaluar dhe përdorur WhatsApp për Android, ndiqni këto hapa:

 1. Shkoni në Google Play dhe shkarkoni aplikacionin
 2. Nisni aplikacionin në pajisjen tuaj Android
 3. Siguroni numrin tuaj të kontaktit dhe kodin e vendit
 4. Le WhatsApp të verifikojë automatikisht numrin tuaj

Pasi WhatsApp të jetë gati për përdorim në pajisjen tuaj Android, mund të shkoni në Kontaktet skedar në aplikacion. Këtu, ju do të shihni të gjitha kontaktet që janë përdorur tashmë Messenger WhatsApp. Klikoni në cilindo prej këtyre kontakteve për të filluar bisedën.

WhatsApp për iOS

Nëse doni të instaloni WhatsApp në një pajisje iOS, ndiqni hapat më poshtë.
WhatsApp për iPhone:

 1. Shkoni te App Store në iPhone tuaj
 2. Kërko për “WhatsApp”
 3. Shkarkoni aplikacionin në iPhone tuaj
 4. Nisni aplikacionin për instalim
 5. Siguroni numrin tuaj të telefonit dhe detajet e vendit
 6. Vendosni kodin e verifikimit të dërguar në iPhone tuaj përmes SMS

Tani që WhatsApp është instaluar në iPhone tuaj shkoni te skedari Kontaktet në aplikacion. Këtu mund të shihni kontaktet tashmë duke përdorur aplikacionin. Takoni në çdo kontakt për të filluar bisedën.

WhatsApp për iPad

Nuk ka asnjë version zyrtar të WhatsApp për iPad. Ekzistojnë dy mënyra me të cilat mund të anashkaloni këtë kufizim. Ju ose mund të përdorni WhatsApp në iPad tuaj përmes shfletuesit Safari ose të merrni jozyrtarët Messenger WhatsApp nga një zhvillues i palës së tretë.

Për të përdorur WhatsApp në iPad përmes Safari, ndiqni këto hapa:

 1. Nisni shfletuesin Safari në iPad tuaj
 2. Shfletoni në web.whatsapp.com
 3. Përkundrazi, shfletuesi mund t’ju çojë në faqen kryesore të WhatsApp
 4. Nëse kjo ndodh, mbani butonin Refresh
 5. Do të shihni një mundësi që thotë “Ngarkoni faqen e desktopit.” Zgjidhni këtë mundësi
 6. Uebfaqja do të rifreskojë dhe shfaq ekranin e ndërfaqes WhatsApp
 7. Skanoni kodin QR me iPhone tuaj
 8. WhatsApp-i juaj për iPad është gati për t’u përdorur

Kur instaloni WhatsApp në iPad, mund të provoni që disa veçori nuk funksionojnë siç duhet. Kjo për shkak se ju’duke përdorur versionin desktop të WhatsApp në iPad. Nëse doni një përvojë më të mirë të përdoruesit, mund të kërkoni alternativa të palës së tretë WhatsApp në App Store.

Shqyrtimi i sigurisë WhatsApp

WhatsApp ofron një gamë të gjerë karakteristikash të sigurisë për të siguruar privatësinë dhe sigurinë e të dhënave tuaja. Kjo duke u thënë, WhatsApp është kritikuar shpesh për shoqërimin e saj me Facebook. Aplikacioni i ndan të dhënat e tij me Facebook i cili ka ngritur pyetje në të kaluarën.

Kohët e fundit, siguria në Whatsapp ka qenë një problem. Në maj, një kompani izraelite e quajtur NSO Group shfrytëzoi një të metë që lejoi të instalonte nga distanca spyware në smartphone të synuar. Edhe pse Facebook ka lëshuar një azhurnim që rregullon gabimin, kompania nuk e bëri’të përmendni nëse bugfix heq programin izraelit të mbikëqyrjes dhe cilat janë aftësitë e tij.

Në këtë pjesë të tonave Shqyrtimi i WhatsApp, shikojmë disa nga veçoritë kryesore të sigurisë të ofruara nga aplikacioni.

Kriptimi nga fundi në fund

WhatsApp ofron kriptim nga fundi në fund në versionet e tij të fundit. Kjo do të thotë që të gjitha mesazhet që dërgoni përmes WhatsApp janë të koduara plotësisht në mënyrë që vetëm ju dhe marrësi të mund t’i lexojë ato. Askush tjetër nuk mund t’i përdorë ose t’i kuptojë ato ndërsa janë të fërguara.

atje’s a caveat pse: dërguesi dhe marrësi të dy duhet të përdorin versionin e fundit të WhatsApp për encryption fund-në-fund për të punuar. Nëse secila prej të dyve po përdor një version më të vjetër, kriptimi nuk do të funksionojë.

Thirrje WhatsApp

Ashtu si mesazhet, të gjitha thirrjet që bëni përmes WhatsApp janë të koduara nga fundi në fund. Kur bëni një telefonatë përmes WhatsApp, askush nuk mund të dëgjojë ose të kuptojë komunikimin, përveç jush dhe marrësit.

Ashtu si me mesazhet, Messenger WhatsApp ofron kriptim për thirrje vetëm në versionet e tij të fundit. Nëse telefonuesi ose marrësi përdor një version më të vjetër, kriptimi nuk funksionon.

Siguria dhe intimiteti i të dhënave

WhatsApp nuk i ruan mesazhet tuaja pasi ato të dorëzohen. Kjo siguron që mesazhet e tua nuk mund të merren më vonë ose të lexohen nga kushdo tjetër.

WhatsApp gjithashtu ju lejon të kontrolloni se kush e shikon foton e profilit tuaj, azhurnimet e statusit dhe informacione të tjera. Me këto kontrolle, mund të siguroheni që i ndani informacionet tuaja vetëm me njerëzit që ju besoni.

Zgjidhja e problemeve në WhatsApp

Nëse jeni duke përdorur WhatsApp, mund të keni disa probleme të zakonshme që lidhen me aplikacionin. Këto përfshijnë WhatsApp duke u përplasur shpesh, në pamundësi për t’u lidhur, dërgimi i mesazheve është shumë i ngadaltë, ose nuk është në gjendje të marrë mesazhe fare.

Në këtë pjesë të rishikimit tonë në WhatsApp, ne i hedhim një sy këtyre problemeve dhe ndajmë zgjidhjet e tyre.

WhatsApp nuk po funksionon

Në disa raste, WhatsApp nuk lidhet. Ai nuk dërgon ose merr mesazhe, as nuk mund të bësh thirrje përmes tij. Kjo mund të jetë për një larmi arsyesh. Këtu janë disa zgjidhje të dobishme për të zgjidhur këtë problem:

 • Boshni cache e aplikacionit duke shkuar te cilësimet e aplikacionit
 • Sigurohuni që një aplikacion tjetër nuk po parandalon ekzekutimin e WhatsApp
 • Sigurohuni që lidhja juaj e internetit po funksionon

Nëse problemi vazhdon ose keni një problem tjetër të ngjashëm, provoni këto këshilla:

 • Mbylle WhatsApp. Pastaj fillojeni përsëri pas disa kohësh
 • Vendoseni telefonin tuaj në modalitetin Aeroplan për 30 sekonda. Pastaj lidheni përsëri
 • Fikni pajisjen tuaj celular dhe rifilloni përsëri pas 3 – 4 minutash
 • Ininstaloni WhatsApp dhe riinstaloni duke përdorur versionin e fundit

WhatsApp vs aplikacione të tjera të mesazheve private

Seksioni i fundit i rishikimit tonë WhatsApp krahason aplikacionet më të përdorura për mesazhe të çastit, përfshirë WhatsApp, Viber, Telegram dhe Sinjal. Grafiku i krahasimit është dhënë më poshtë.

whatsappsinjaltelegramViber
nisur2009201420132010
pronarFacebookBurim i hapur, i zhvilluar nga Open Whisper SystemsPavel DurovRakuten
përdoruesit1.5 miliardëi panjohur200 milion1 miliard përdorues
Kriptimi nga fundi në fundpopojopo
Biseda sekretejojopopo
Ndarja e Sigurt e Fajllavejopojopo
Mesazhet e ruajtura në serverëjojoPo, pafundësishtjo
Biseda / Mesazhet Vetë-Shkatërruesejopopopo
Kërkohet numri i telefonitpopopopo
Platformat e mbështeturaAndroid, iOS, Windows, Mac OSAndroid, iOS, Linux, Windows, Mac OSAndroid, iOS, Windows Phone, Windows NT, MacOS, LinuxAndroid, iOS, Linux, MacOS, Windows

Lexohen rekomandimet:

Aplikacionet më të sigurta të mesazheve

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me