Një Udhëzues i Prindërve për Akronimet në Internet & Slang Adoleshent


Të rriturit është kënaqësi për pjesën më të madhe, por plakja është një përvojë krejt tjetër. Jo, ajo’s jo vetëm gjunjët e plasaritura dhe midriff e fryrë, por realizimi që vështirë se mund të kuptoni se çfarë thonë adoleshentët tuaj. Mund të tingëllojë si një ton argëtues për ta, por për ju, duke u përpjekur në mënyrë të dëshpëruar të vazhdoni, mund të jetë një makth. Për t’ju ndihmuar së bashku, ne kemi krijuar një udhëzues gjithëpërfshirës për zhargon në internet dhe zhargon adoleshent.

Slang i përgjithshëm adoleshent

Slangu i përditshëm konsiston në një kombinim argëtues të shkurtesave në internet, akronimeve dhe eufemizmave. Adoleshentët e përdorin atë me bujari për të komunikuar në një mënyrë interesante dhe argëtuese mes vete. Shtë gjithashtu një mënyrë që ata të përshtaten me bashkëmoshatarët dhe të tingëllojnë mirë.

Një fakt i rëndësishëm është se gjuha gradualisht bëhet natyrë e dytë për ta. Si rezultat, ata madje nuk mund të vërejnë se bisedat e tyre janë të ndryshme. Disa nga termat që përdorin përfshijnë:

 • Awks – e vështirë
 • anuloj – refuzim
 • i dehur – e mahnitshme
 • Rides – këpucë
 • FBF – flashback e Premte (përdoret kur shpërndani fotografi të vjetra në internet)
 • FFS – për f ** k për hir
 • #FITSPO – një hashtag popullor në Instagram i përdorur gjatë postimit të përmbajtjes së fitnesit
 • FOMO – frika e humbjes
 • FML – f ** k jeta ime
 • #INSPO – një hashtag popullor në Instagram dhe Twitter i përdorur kur poston përmbajtje frymëzuese
 • IK – E di
 • IONO – nuk e bëj’e di
 • JK– thjesht shaka
 • LOL – qesh me zë të lartë
 • Lmao – duke qeshur gomarin tim
 • #MCM – njeri i shtypur të hënën
 • MYOB – Shiko punën tënde
 • NP – pa problem
 • OH – të dëgjuar
 • O zot i madh – Oh Zoti im
 • ROFL – duke u rrokullisur në dysheme duke qeshur
 • Me shkëlqim – perfekte ose në pikë
 • TL; DR – shume gjate; didn’lexoni
 • TMI – shumë informacion
 • #WCW – gratë shtypin ditën e Mërkurë
 • WTV – cfaredo
 • YAASS – po
 • YOLO – ti jeton vetem nje here
 • 143 – Unë të dua
 • TBH – të jesh i sinqertë
 • ORLY – Oh me te vërtetë?
 • Sass – qëndrim
 • SMH – duke tundur kokën
 • SWAG – i ftohtë, i sigurt ose me stil
 • #TBT – Të hënën (një hashtag popullor që përdoret kur ndan foto të vjetra)
 • ILY – Unë të dua
 • Btw – meqe ra fjala
 • CD9 ose 9 – kodi 9, që do të thotë ‘prindërit janë këtu’
 • PAW – prindërit po shikojnë
 • MOS – nëna mbi supe
 • TMK-ja – mbajini prindërit e mërzitur
 • POS – prind mbi supe
 • unë’m i dobët – kjo ishte qesharake
 • Hundo P – 100% i sigurt ose i sigurt
 • Gucci – i ftohtë ose i mirë
 • i egër – ftohtë
 • u zgjua – shumë i vetëdijshëm për çështjet sociale
 • fantazmë – të injorojë dikë me qëllim
 • Sipaj supë – Shiko punën tënde
 • Zjarri i drejtë – diçka e nxehtë ose e modës
 • Low-kyç – diçka që jo të gjithë duhet ta dinë
 • i kripur – e hidhur për diçka ose për dikë
 • Skurt – largohu ose ik
 • Hidh hijen – jepni dikujt një pamje të keqe; thuaj diçka të keqe për dikë
 • THICC – duke kërkuar shkëlqyeshëm në lëkurën tuaj pa marrë parasysh formën ose madhësinë
 • Boujee – duke vepruar i pasur ose në fakt i pasur
 • Finna – “duke synuar” bej dicka
 • OG – gangster origjinal ose origjinal
 • shtesë – mbi sjelljen e lartë
 • Heard – duke kuptuar thellësisht një temë që po diskutohet
 • Më lanë të lexoja – kur dikush hap snap-in tuaj, por nuk tërhiqet
 • OC – krevat fëmijësh i hapur, që do të thotë se prindërit nuk do të jenë në shtëpi gjatë një feste

Slangu i adoleshencës

Një amalgamë e “seks” dhe “texting,” sexting nënkupton aktin e dërgimit dhe marrjes së përmbajtjes seksuale të shprehur në formë teksti. Mund të përbëhet nga imazhe ose mesazhe. Fjala erdhi në ekzistencë në fillim të viteve 2000, në të njëjtën kohë kur telefonat e kamerave goditën tregun.

Adoleshentët përdorin gjuhës seksuale gjatë gjithë kohës në telefonat e mençur. Këtu janë disa nga ato që mund të dëshironi të dini:

 • Netflix ‘n’ ftohtësi – një eufemizëm i përdorur si një ftesë për të bërë seks ose për të bërë seks seksual
 • Një copëz – një term tjetër delikate që i referohet seksit të rastësishëm
 • CU46 – të shoh për seks
 • GNOC – të zhveshur në kamera
 • LMIRL – le’takohen në jetën reale
 • FWB – miq me përfitime
 • NIFOC – lakuriq para kompjuterit
 • snack – një fjalë përshkruese për një person tërheqës, mashkull ose femër
 • Swole – jashtëzakonisht i aftë
 • GNRN – bëje lakuriq tani
 • SORG – drejt ose gay?
 • RU18 – jeni 18 vjec?
 • WYCM – do të më telefononi?
 • YWS – ju doni seks
 • PIR – prind në dhomë
 • JO – largohem
 • S2R – dërgoni për të marrë
 • TDTM – flisni pis mua
 • Q2C – shpejt të vijë
 • IWS – Unë dua seks
 • FMH – më qesh më shumë
 • GYPO – hiq pantallonat
 • KOTL – puth në buzë
 • PR0N – pornografi
 • 99 – prindërit janë zhdukur
 • WTTP – dëshironi të tregtoni fotografi?
 • RUMORF – A jeni mashkull apo femër?
 • MPFB – shoku im qij personal
 • MOSS – anëtar i të njëjtit seks
 • Ruh – jeni me brirë?
 • 1174 – një klub nudo
 • ASL – Mosha Vendndodhja seksi
 • Breadcrumbing – dërgimin e mesazheve flirtuese, por jo të përkushtuara për të joshur një partner seksual

Dangoja e drogës adoleshente

Kushtet e slangut adoleshente ekzistojnë gjithashtu për të gjitha llojet e drogave, përfshirë ilaçet pa recetë dhe substancat e paligjshme. Përdorimi i këtyre termave e bën të lehtë të flasim për ilaçet në mënyrë diskrete. Në shumë raste, fjalët që tingëllojnë të zakonshme mund të marrin kuptime krejtësisht të ndryshme.

Këto fjalë ndryshojnë nga një vend në tjetrin dhe disa mund të jenë me humor. Shikoni disa terma të zakonshëm të zhargonës adoleshente për drogë dhe aktivitete të ngjashme:

 • bythëqirë – ky është kodi për ekstazën e drogës së partisë ose MDMA
 • 420 – marihuanë
 • shrooms – kërpudha magjike
 • Ndalohet – marrja e lartë (ose e dehur) në shkallën më të lartë
 • Kalërimi i valës, në dremitje – nën ndikimin e drogës
 • Thyej jeshilen – ndarja e marijuanës
 • Juuling – avullimi
 • Qitni, spike, boot, përplasni – për të injektuar ilaçe duke përdorur një shiringë
 • Bipping – barna gërhitës
 • Një tweaker – dikush në një mision për të gjetur kokainë
 • Pjesëmarrja në një pjekje të rrumbullakët, kokë ose shpërthim – pirja e duhanit e marijuanës
 • Kërpi indiane, tufë afrikane, kafe meksikane, kolumbiane, Homegrown Hay, Tex-Mex – marihuanë
 • Disqe biskota, fasule, Kleenex, Thizz, Vitamina X – ekstazë ose MDMA
 • DOC – ilaç i zgjedhur
 • Lulëzues blu – gërhitës Adderall ose Ritalin
 • li – opiumi
 • Robo-fikje – duke përdorur shurupin e kollës për t’u rritur
 • CID – acid

Përshkrimet e njerëzve dhe marrëdhënieve

Për aq kohë sa njerëzit kanë ekzistuar dhe kanë pasur marrëdhënie, ka pasur terma përshkrues të zhargonës. Por në epokën e mediave sociale, termat ndryshojnë aq shpejt sa mbajtja në këmbë është një ngjitje përpjetë.

Këtu është një listë që përmban disa nga termat më të modës adoleshente tani për kategorinë:

 • Skuadër – një person’rrethi i brendshëm ose grupi i ngushtë i miqve
 • Bruh – një alternative interesante për ‘bro’
 • Fam – miqtë më të ngushtë
 • Bricjapi – më i madhi i të gjitha kohërave
 • Bae – para ndokujt tjetër (e përdorur popullarisht për të dashurin ose të dashurën)
 • BFFL – shoku më i mirë për jetën
 • BFFs – shoke te ngushte pergjithmone
 • anije – e shkurtër për marrëdhënie
 • kurbë – të refuzojë dikë në mënyrë romantike
 • avokado – dikush që vlerësohet si i drejtpërdrejtë nga njerëzit përreth tyre, por në të vërtetë është homoseksual
 • Gatsbying – postimi i diçkaje qëllimisht për të tërhequr vëmendjen e një interesi romantik
 • Situationship – një marrëdhënie seksuale e papërcaktuar që’moreshtë më serioze sesa lidhja, por jo një marrëdhënie aktuale e angazhuar
 • Stealthing – duke hequr fshehurazi prezervativin gjatë seksit

Flamuj të kuq në zhargon e adoleshencës në internet

Ndërsa shumica e fjalëve zhargon janë të padëmshme dhe argëtuese, të tjerët mund të jenë shenja paralajmëruese. Identifikimi i këtyre mund të bëjë një botë ndryshimesh. Këtu janë disa nga fjalët për t’u kujdesur për:

Sjellja kriminale

 • Vallëzoni në zezë – godituni me thikë
 • Mbaj baltën tënde – të rezistojë snitching edhe nën kërcënimin e dhunës
 • Ne makine – në një marrëveshje
 • Tre gju të thellë – për të goditur me thikë dikë si paralajmërim, duke dëmtuar por jo duke i vrarë ata
 • Gjithe diten – një fjali të përjetshme
 • Viçi i viçit – një akuzë e rreme ose një bindje e gabuar

Sjellja abuzive

 • Chester ose Kiddie diddler – fëmijë i qetë
 • Shumë e veçantë – një shfaqje televizive që merret me incest, përdhunim ose ngacmim
 • Mongle – formë morbide e ngacmimit
 • Frawley – kur një i moshuar i shkollës së mesme kërkon një student të parë

Vetë-keqe

 • Km – mbyt veten (Termi mund të mos përdoret gjithmonë fjalë për fjalë. Në disa raste, mund të jetë një shprehje e përdorur për të shprehur siklet ekstrem. Konsideroni kontekstin për të përcaktuar nëse është një term i flamurit të kuq.)
 • Bërja e Aktit Hollandez ose Hollandez – duke kryer vetëvrasje

Droga të forta

 • Bernie’thekon, goditje, krem, rresht, plas, mushkonjë e bardhë, udhëtim sajë, Blanca – kokainë
 • Shqiponja e zezë, perla e zezë, papastërtia, naftë, linja portokalli, pulë e kuqe, sheqer kaf – heroinë
 • Bukuri e zezë, kanellë, teh, djaj blu, ushqim pule, njeri i varfër’koks – metafetaminë

racizëm

 • Wigga ose WIGGER – termi nënçmues për një person të bardhë që imiton zakonet e perceptuara të afrikano-amerikanëve
 • YT folx ose wypipo – folje të bardha
 • bandit – termi nënçmues për zezakët
 • cigan – një llum racor që i referohet romëve

seksizmi

 • kurvë – femra dashakeqe, agresive
 • pidhi – termi zhvlerësues për një grua
 • shemale – femrat me organet gjenitale mashkullore

homofobia

 • zar ose fruta – mashkull gay
 • digë – lezbike

Respektoni fëmijët tuaj’intimitetit

Një nga gjërat më sfiduese për prindërit është të pranosh që nuk mund të kontrollosh gjithçka që një fëmijë bën në internet. Shpesh, mund të ndjeheni sikur po humbni kontrollin e situatës. Në përpjekjet për të rifituar këtë kontroll, shumë prindër justifikojnë vendimin për të monitoruar fëmijët’ telefonat.

Në thelb, një fëmijë’truri është ende nën zhvillim, madje edhe gjatë viteve të adoleshencës dhe fillimit të moshës madhore. Kështu, të menduarit në mënyrë kritike përpara se të merrni vendime mund të mos jenë fat i tyre. Dhe mund të çojë në rezultate shkatërruese.

Por në gjithçka që bëni për t’i mbrojtur ata, ekziston një nevojë e vazhdueshme për të respektuar privatësinë e tyre. Nuk ka rregulla të vështira dhe të shpejta për këtë. Sidoqoftë, komunikimi i vazhdueshëm dhe të qenit i vetëdijshëm për veprimet në jetën e tyre është thelbësore për t’i mbajtur ata të sigurt.

Dije se çfarë platforme komunikimi përdor fëmija juaj

Përveç mesazhit të zakonshëm të FB, prindërit duhet të jenë të vetëdijshëm për Snapchat, Instagram Twitter, aplikacione për takime, etj që fëmijët e tyre shpesh i përdorin.

Messenger Facebook dhe Twitter janë ndër faqet më të njohura të mediave sociale. Këto janë ato që me siguri i përdorni si të rritur. Adoleshentët, megjithatë, shpesh përdorin Snapchat dhe Instagram më shpesh.

Ajo që e bën Snapchat unike është që pas një kohe të caktuar, fotot zhduken. Dhe kjo mund t’u japë adoleshentëve besim për të postuar pothuajse çdo lloj foto.

Ekzistojnë platforma të tjera komunikimi që të rriturit dhe adoleshentët e rinj gjithashtu përdorin përfshirë:

 • Badoo – kjo është një aplikacion takimesh vetëm për të rriturit. Për dallim nga shumica e aplikacioneve të tjera atje, ai nuk monitoron përmbajtjen. Prandaj, ajo përmban shumë materiale seksuale.
 • Sitet e rrëfimit – Ekzistojnë një numër i të ashtuquajturave vendeve të rrëfimit. Këto përfshijnë Whisper, Secret dhe PostSecret. Përdoruesit e këtyre vendeve postojnë rrëfime dhe sekrete, shumica e tyre janë seksuale. Por të tjerët kanë të bëjnë me çështjet e jetës që mund të çojnë në biseda kuptimplote.
 • kik – megjithëse kjo është vetëm një tjetër program i mesazhit, ajo ka fituar një reputacion si një platformë sekuestrimi. Shtë e popullarizuar në mesin e të huajve që kërkojnë njerëz për t’u lidhur me të.
 • Aplikacione të tjera lidhëse – Aplikacionet e tjera të njohura të lidhjes përfshijnë CasualX, Feeld dhe Wild.

përfundim

Të vazhdosh me adoleshentët dhe gjuhën e tyre shumë dinamike mund të jetë e vështirë. Por është larg nga e pamundura. Me listën e mësipërme gjithëpërfshirëse të slangjeve adoleshente sipas kategorisë, ju jeni një hap më afër fitores. Vetëm sigurohuni që të vazhdoni me kohën e ndryshimit.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map