Ruterat më të mirë VPN në vitin 2020


Me ardhjen e telefonave inteligjentë dhe TV të zgjuar, nevoja për një lidhje interneti wifi është rritur në mënyrë të vazhdueshme. Kohë të gjatë janë ditët kur shtëpitë tona kishin një kompjuter desktop të lidhur në internet përmes kabllove dhe anëtarët e familjes do të merrnin radha për të kontrolluar emailin e tyre, të shfletonin lajmet ose të luanin lojëra online. Edhe në punë, shumica prej nesh kanë kaluar në laptopë që janë lehtë për t’u marrë në takime ose në udhëtime biznesi. Por lëvizshmëri e tillë nuk do të’të jetë e mundur nëse secila pajisje ka nevojë për një kabllo të veçantë në internet. Për fat të mirë, tani kemi wifi. por po në lidhje me sigurinë e lidhjeve të tilla wireless përmes ruterit? A mundet që një rrjet privat virtual ta shifrojë trafikun e tij? Nëse po, cilat janë ruterat më të mirë VPN për këtë detyrë?

Pse mund të jetë një ide e mirë për të marrë një ruter VPN

Issuesështjet e lidhjeve të pasigurta të WiFit janë të dokumentuara mirë. që’pse kjo’becomeshtë bërë një pamje e rrallë për të parë një rrjet pa fjalëkalim. Një organizim i tillë është fëmijë’luaj për abuzim. Dhe madje edhe ato Wi-Fi’Ata që kanë fjalëkalime kanë filluar të përdorin më shumë modele për të parandaluar shkeljet e sigurisë. Dhe akoma, kjo’s larg nga sa duhet për të siguruar që të dhënat tuaja personale janë të sigurta.

Ndërsa ne’keni mbuluar rrjete private virtuale (VPN) që mund të instalohen në pajisjet tuaja për të koduar trafikun në internet, sigurimi i lidhjes tuaj në nivelin e ruterit mund të jetë ideja më e mirë për zyrat dhe shtëpitë e vogla që kanë përdorues të shumtë me pajisje të shumta. Këtu janë arsyet kryesore pse:

Një numër i kufizuar i lidhjeve të njëkohshme. Një llogari VPN zakonisht ofron nga tre deri në gjashtë lidhje të njëkohshme. Pra, ndërsa kjo do të ishte e mjaftueshme për një çift, shpejt bëhet mjaftueshëm për një familje prej katër vetësh.

Përdorimi i llogarive të shumta është i kushtueshëm dhe i padobishëm. Edhe nëse don’Konsideroni kostot shtesë të disa llogarive VPN, administrimi i tyre do të bëhet një shqetësim, veçanërisht kur ndani të njëjtat pajisje të tilla si TV të zgjuar ose konzollat ​​e lojërave. Dhe kush do të garantojë që punonjësit tuaj ose fëmijët tuaj do të kujtojnë të përdorin një VPN sa herë që hyjnë? Nëse një VPN përdoret sporadikisht, atë’më shumë humbje parash sesa një mjet për të siguruar siguri dhe intimitet.

Me gjithë ato që thanë, atje’Nuk ka zgjidhje tjetër logjike, por të instaloni një VPN të ruterit për shtëpinë ose zyrën tuaj për të siguruar që çdo pajisje e lidhur me Wi-Fi të mbrohet çdo herë. Por cilat janë ruterat më të mirë VPN në dispozicion tani? Dhe a është mesi juaj? Lexoni më tej për të zbuluar.

Kriteret për zgjedhjen e ruterit më të mirë VPN

Nëse tashmë keni një ruter që nuk është në listën tonë, nuk ka’Do të thotë që duhet të filloni të kërkoni një të re. Më mirë kontrolloni së pari disa vlerësime dhe shikoni nëse ruteri juaj wifi çifton mirë me VPN. Por nëse mendoni të blini një pajisje të re, sigurohuni t’i keni në mendje këto kritere kur zgjidhni ruterin më të mirë VPN për ju.

Shpejtësia e mirë është e detyrueshme të merret në konsideratë për titullin e “ruteri më i mirë VPN”

Ndoshta kriteret më të rëndësishme për të gjithë përdoruesit janë shpejtësia sepse lidhja përmes VPN ngadalëson gjërat dhe vetë ruteri mund të luajë një rol të madh në të. Meqenëse ruteri VPN do të duhet të trajtojë trafikun e pajisjeve të shumta, duhet të siguroheni që ai ka fuqi të mjaftueshme përpunimi për të trajtuar një detyrë të tillë. Dhe nëse ju’duke investuar në një produkt me cilësi të lartë, sigurohuni që të ketë veçorinë AES-NI për të shpejtuar procesin e kriptimit. Së fundmi, ruteri juaj VPN’s Ora e CPU duhet të jetë së paku 800 MHz. Kjo nuk do të përzihet me sinjalin pa tel që matet gjithashtu në MHz dhe GHz.

Fatkeqësisht, shumica e ruterave në treg kanë CPU’s që janë shumë të ngadalta për një lidhje VPN.

Pajisjet më të mira të ruterit VPN duhet të jenë të thjeshtë për tu vendosur

Ndërsa vendosja e ruterit në vetvete mund të jetë mjaft e bezdisshme, askush nuk dëshiron ta bëjë atë dyfish duke harxhuar orë të tëra duke marrë VPN sipas zgjedhjes së tyre për të punuar. që’pse “i lehtë për tu vendosur” është një nga kriteret kryesore në shumë rishikime të routerit VPN. Nuk do të jetë aq e thjeshtë sa shkarkimi i një aplikacioni për smartphone tuaj dhe hyrja në llogari, por nuk do të duhej’të jetë diçka që një përdorues mund’t merreni vetë, mbase me një ndihmë të vogël nga mbështetja e klientit VPN ose ruter.

ajo’s vlen të përmendet kjo disa ofrues të VPN, të tilla si TorGuard ose NordVPN, ofrojnë ruterë të parainfiguruar që ju kursejnë sherr, duke ngarkuar pak më shumë për pajisjen ose planin e çmimeve. Dhe nëse VPN-ja juaj e preferuar nuk shet një ruter para-konfiguruar, ka dhjetëra shitës të palëve të treta që ofrojnë të njëjtin shërbim. Për banorët e SH.B.A.-së, ne rekomandojmë FlashRouters ose Sabai Technology. E para shet rutera të konfiguruar para-konfiguruar me DD-WRT dhe Tomato, ndërsa Sabai miraton sistemin e vet personal.

Pricemimi është gjithmonë një faktor kur kërkoni ruterin më të mirë për VPN

Natyrisht, çmimi nuk është në fund të listës së kritereve kur zgjedh ruterin më të mirë VPN. Ato variojnë nga 100 deri në 300 dollarë ose më shumë. Ndërsa kjo plus abonimi juaj VPN mund të duket si çmimi i përgjithshëm, ata që kërkojnë të maksimizojnë bandën e tyre duhet të jenë të gatshëm të paguajnë shtesë, veçanërisht nëse do të ketë shumë përdorues.

Natyrisht, ruteri më i mirë VPN duhet të mbështesë VPN

Ashtu si babai më i mirë duhet të mbështesë fëmijët e tij duke paguar alimoni pas divorcit, ruteri më i mirë VPN duhet të mbështesë VPN. Ka shumë lloje ruterësh atje në botë, por për tu siguruar që ajo të jetë’ashtë një e mirë për VPN, ajo duhet të mbështesë OpenVPN ose të vijë me sistemin operativ DD-WRT ose domate që tashmë mbështet OpenVPN. Ruteri juaj ka të ngjarë të ketë sistemin operativ të prodhuesit të tij, do të thotë se do të duhet të ndizet ose DD-WRT ose Domate së pari, të cilat janë me burim të hapur. Por nëse doni të siguroheni që ruteri juaj të jetë në përputhje me OpenVPN, duhet të zgjidhni Asus, Synology ose Buffalo.

Ruterat më të mirë VPN

Më poshtë do të gjeni një përzgjedhje të ruterave më të mirë VPN të disponueshëm në treg tani. Ndërsa shpejtësia, lehtësia e përdorimit dhe çmimi ishin faktorët kryesorë, ka pasur raste kur një pro ose koncept specifik erdhi si vendimtar kur zgjidhni cilat pajisje do të përfundojnë në këtë listë.

Linksys WRT3200ACM ruter

Linksys WRT3200ACM MU-MIMO Wi-Fi Router Gigabit është një nga ruterat më të rekomanduar VPN ju do të gjeni. I lavdëruar nga klientët në Amazon dhe shkrimtarët e teknologjisë, ai krenohet me xhiros mbresëlënëse 5GHz dhe mbështet deri në 600 Mbps në 802.11n, duke e bërë atë të përshtatshme jo vetëm për shtëpinë, por edhe për një zyrë më të vogël.

Ka katër porte Ethernet, një port USB 3.0 dhe një port ESATA / USB 2.0 që shton shkathtësinë e tij. Linksys WRT3200ACM është në përputhje me teknologjinë me burim të hapur DD-WRT, kështu që nuk duhet’të jetë një problem për të vendosur një VPN mbi të. Pricemimi i listuar i këtij ruteri të madh VPN është 249,99 dollarë në Amazon, por sigurisht që mund të gjeni një marrëveshje më të mirë.

Ruteri Asus RT-AC5300

Asus është një markë e njohur në botën e teknologjisë, dhe RT-AC5300 është një nga produktet e tij më të mira. Ky ruter wifi 8-antenash i sigurt duket si një merimangë e vdekur me kokë poshtë. Një merimangë gjigande, ne duhet të paralajmërojmë, e cila mund të duket si një kon ndaj atyre që janë të ndjeshëm në lidhje me modelin e tyre të brendshëm, ndërsa të tjerët mund ta shohin atë si një profesionist, sepse ato këmbë merimangë janë shumë të mira për të dhënë një sinjal të fortë. ajo’fastshtë shpejt sikurse Linksys WRT3200ACM dhe madje edhe tarifon më mirë kur xhiroja 2.4GHz është në përdorim. Një zgjedhje më e mirë nga duart për lojëra, Asus RT-AC5300 gjithashtu do të vlerësohet nga ata që kërkojnë të transmetojnë përmbajtje video Ultra HD. CPU-ja e tij përmban AES-NI – një udhëzim që ndihmon të shifroni më shpejt lidhjen VPN.

ajo’Megjithatë, nuk është e lirë – çmimi i listës në Amazon është vendosur në 349,99 $. Por sensi ynë i merimangës na thotë se RT-AC5300 ia vlen.

Ruteri Asus RT-AC86U

Një tjetër produkt i Asus është në listën tonë, dhe me të drejtë. përsëri, ajo’suitableshtë i përshtatshëm për lojëra dhe përdorime të tjera në shtëpi, duke ofruar shpejtësi të shkëlqyera dhe vendosje të lehtë. Ndërsa nuk i ngjan më një merimangë të ngordhur, pamja e saj mund të bëjë që disa njerëz të duan ta mbulojnë me një qese letre, duke lënë tre LAN-in e saj, një WAN dhe një palë USB 2.0&3.0 porte të papërdorura. RT-AC86U është renditur në 199,99 dollarë në Amazon, shumë më poshtë se opsionet më të mira të lartpërmendura të ruterit VPN. Ne mund ta rekomandojmë këtë ruter VPN për këdo që’nuk po kërkon shpejtësinë më të mirë të mundshme dhe është i kënaqur me vetëm “shume mire.” Për një përdorues të tillë, ruteri Asus RT-AC86U duhet të qëndrojë mbi të gjitha, duke rrahur lehtë disa prej konkurrentëve më të çmuar. CPU-ja e tij gjithashtu përmban udhëzimin AES-NI që ndihmon në kriptimin e shpejtë të lidhjes VPN.

Buffalo AirStation WZR-600DHP ruter

Buffalo AirStation WZR-600DHP është hyrja më e lirë në këtë listë, por sigurisht që nuk është’t keq. Për 150 dollarë shtëpia juaj do të marrë shpejtësi të mirë me një shkallë të lartë transferimi të të dhënave dhe mbështetje për DD-WRT. Kjo do të thotë që nëse ju’të mos kthehet në transmetimin 4K ose të përdorësh dhjetëra pajisje në të njëjtën kohë, duhet të jetë gati sa duhet. Ne ishim të lumtur që gjetëm një ruter kaq të vogël që kishte pesë porte LAN dhe një port USB 2.0, i cili befas bëhet i rëndësishëm nëse blini një printer.

Linksys WRT-AC3200 ruter

Lista jonë përfundon me një tjetër produkt të Linksys i cili ka për qëllim më shumë në intervalin e çmimeve të mesme. Duke kushtuar rreth 180 dollarë, WRT-AC3200 paketon një grusht të fuqishëm që kërcënon të nokautojë ruterat VPN nga një ndarje $ 250 +. ajo’DD-WRT i pajtueshëm, kështu që instalimi i gjilpërës tuaj të preferuar VPN’të jetë një problem, megjithëse ndezja e firmës origjinale mund të jetë pak e ndërlikuar. Një nga karakteristikat e tij kryesore është i ashtuquajturi Zgjedhja Dinamike e Frekuencës. Ndihmon për të shmangur ndërhyrjen midis të gjitha pajisjeve tuaja duke kërkuar frekuenca të disponueshme.

përfundim

atje’Një grumbull ruterash të mirë dhe shumë të mirë VPN për të zgjedhur, dhe modelet e reja janë gjithmonë në tubacion. Kjo e bën zgjedhjen e ruterit më të mirë VPN pak të ndërlikuar edhe pasi të keni lexuar një listë të tillë si kjo. Por konsensusi i përgjithshëm është ai nëse doni shpejtësinë më të lartë, jini të gatshëm të paguani dollarin më të lartë. Dhe nëse nevojat tuaja janë të moderuara, atje’s’ka pikë për të shpenzuar më shumë se 200 dollarë.

Mos harroni se edhe nëse një ruter është i aftë të punojë me një VPN, firmware-i i tij do të duhet të përmirësohet ose në Tomato ose DD-WRT për të përfituar sa më shumë. Kjo detyrë do të varet nga ju nëse nuk dëshironi’dëshironi të paguani ekstra për një ruter të parafiguruar VPN dhe të keni mundësi të kufizuara të personalizimit.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me