Mis on jama ja kuidas saab seda vältida?

Lmine


Nüüdseks on olemas suur võimalus, et olete juba õngevõtmisega tuttav. Teate tehingut. Häkkerid või muud pahatahtlikud veebikurjategijad saadavad teile kahtlaseid linke e-posti või sotsiaalmeedia kaudu või suunavad teid privaatse teabe kogumiseks nutikalt võltsitud veebisaitidele. Vaatamata sellele, et lunavara areneb keskpäeval, kasutavad paljud veebikurjategijad endiselt andmepüügivorme, et eraldada tahtmatud veebikasutajad oma rahast. Kuid muretsema ei pea ainult visandlikud veebisaidid. Andmepüük on andnud viis uut tüüpi digitaalsele kelmusele: lämmatav.

Mis on jama?

“Lühike” on lühisõnum SMS-i andmepüügist või andmepüügist, mis toimub tekstisõnumite kaudu. Ehkki esimest varitsusjuhtumit on raske jälgida, ilmutab Google Trends selle termini vastu vähemalt minimaalset huvi juba 2004. aastal, 2006. aastal oli see märkimisväärne tõus.

Google Trends Smishing

Huvi räpitamise vastu on sellest ajast alates järk-järgult suurenenud, millele aitab kaasa veebibrauseri võimalustega nutitelefonide kasv.

Enamasti on raputamine lihtsalt mobiilseadmele rakendatavate tavaliste andmepüügitehnikate rakendamine. Küberkurjategijad saavad pärast andmete rikkumist pimedast veebist telefoninumbri, sotsiaalmeedia postitusi kontrollivaid veebisirvijaid või isegi juhuslike numbrite generaatori kaudu. Seejärel saadavad nad tekstisõnumeid, paludes kasutajatel helistada numbrile või klõpsata lingil. Petturite saadetud sõnumid hõlmavad sageli pangakontosid ja mõnel juhul võivad need sisaldada isegi suuremat või osa potentsiaalse ohvri krediitkaardi või pangakonto numbrit. Petuskeemid võivad siiski ulatust katta ja võivad hõlmata isegi võltsimisettevõtteid, kes on teile kohalikult tuntud.

Üks NBC Nightly News’i reportaaž toob esile lömmis kelmuse, millega üritati ohvreid uue krediitkaardi aktiveerimiseks. Sõnumid ajendasid inimesi helistama numbrile ja sisestama telefoni teel isiklikku teavet. Teiste aruandes tuvastatud petuskeemide hulka kuuluvad sellised, mis teatavad kasutajatele, et nende veebikontod (nt Apple ID) aeguvad. Teised pakuvad selliste ettevõtete nagu Walmart lubadusi rahaliste auhindade saamiseks, kui ainult klõpsate lisatud lingil.

Vahel võib räppimine viia selleni, et kasutajad installivad viiruse oma seadmesse. Nendes olukordades võivad tulemused mõne kasutaja jaoks olla halvemad. Pew Researchi uuring näitas, et vaid 32 protsenti nutitelefonide kasutajatest installib viirusetõrjetarkvara oma seadmesse. Ja kuigi andmed ei erista iPhone’i ja Androidi kasutajaid, on meie kõige parem arvata, et suurem osa sellest 32 protsendist tuleb Androidist. Kahjuks saadavad Maci kasutajad tavaliselt viirusetõrjet, uskudes ekslikult, et nende Apple’i seadmed on ohtude suhtes immuunsed.

Üldiselt on see, mida pugijad tavaliselt otsivad, puuduv pusletükk. See võib olla sotsiaalkindlustuse number, PIN-kood, parool või mõni muu privaatne detail, mis aitab neil teie kontodele juurde pääseda. Lihtne on öelda “ära anna neile”, kuid paljud pimestavad petuskeemid on keeruliselt loodud vastuse esilekutsumiseks, isegi kui see vastus on vaid ajutine ja lühiajaline lingil klõpsamine.

Kuidas vältida pettusi

Kõrgel tasemel on petuskeemide vältimine lihtne. Harjumatu või ootamatu tekstisõnumi linkidel mitte klõpsamine on lihtne esimene samm. Lärmavaid pettusi kasutavad küberkurjategijad on aga täis nippe, mis on mõeldud ühe tüüpi vastuste saamiseks: kas klõps lingil või vastus (kas telefoni või teksti teel) sõnumi saatvale numbrile. Ehkki võite kahtlaste linkide vältimisel olla võimeline, peate võitlema sooviga tagasi helistada või tekst tagasi saata, öeldes petturitele, et nad lõpetaksid.

Siin on mõned näpunäited, et vältida räpase pettuse ohvriks langemist.

1. Ära vasta tekstsõnumile ega helista numbrile

Ärge isegi vastake, kui tekstsõnumis öeldakse sõnumite vastuvõtmise lõpetamiseks tekst “lõpeta”. Kui olete kindel, et sõnum pärineb kelmuse numbrilt, võib vastamine tegelikult tulemuseks olla rohkem teie telefonile rämpsposti saatmine. Sama võib öelda ka numbrile helistamise kohta. Sageli ei tea petturid, kas nende kasutatavad numbrid on tegelikult aktiivsed. Sõnumile vastuse andmisel kontrollitakse, kas see number on tõesti aktiivne, mis viib nad jätkama ja suurendab potentsiaalselt vastuvõetud kelmuste arvu.

Tõhusam võimalus on lihtsalt blokeerida number otse. Kahjuks ei sisalda mõned telefonimudelid telefoni tarkvara telefoni blokeerimist. Võimalik, et peate installima oma telefoni rakenduste poest numbrite blokeerimise rakenduse.

2. Tehke veebis otsing nii numbri kui ka sõnumi sisu kohta

Kui tunnete end võimaliku räpase pettuse suhtes pisut rahutult, tippige number või teade (või mõlemad) Google’i otsingusse. Võimalik, et te pole esimene inimene, kes selle sõnumi sai. Paljudel juhtudel leiate, et teised postitavad erinevatel petuskeemide veebisaitidel. Ärge usaldage siiski ainult ühte eitavat vastust või järelepärimist. Vaadake, kas kahtlast numbrit või sõnumit on postitanud arvukalt teisi isikuid, et see võib olla kelmus.

Isiklikuks tutvustamiseks kipun saama palju rämpsposti ja röövimisi. Minu isiklik lemmiksait selle jaoks on 800notes.com. Kahtlaselt numbrilt kõne saabudes toetun sellele saidile, et aidata kontrollida võimalike pettuste või rämpsposti arvu.

3. Kui andmepüügisõnum võltsib ettevõtet, helistage otse ettevõttele

Paljud pilgulised teated pretendeerivad tuntud ettevõttele, näiteks kauplusele või pangale. Kui usute, et kiri on pettus, otsige kelmuse numbrile helistamise või tekstsõnumi saatmise asemel selle ettevõtte klienditeeninduse numbrit oma ametlikult veebisaidilt. Võtke selle teenusega ühendust teenusega ja küsige saadud sõnumi kohta teavet. Kui nad kinnitavad, et see pole nende käest, kustutage see.

4. Ärge klõpsake teates olevaid linke

Kõik vormimise vormid on tavaliselt emotsionaalse manipuleerimise mäng. Sageli ei vaja petturid paroolide, nööpnõelte ja sotsiaalkindlustuse numbrite ilmselget loobumist. Kohati on vaja vaid piisavalt tähelepanu pöörata, et saaksite lingil klõpsata ja oma telefoni viiruse alla laadida. On hea võimalus, et kui klõpsasite andmepüügilinki, on teie mobiilseade juba nakatunud. Kuna selliste viiruste eesmärk on sageli varjatud olla, ei pruugi te aru saada, et teie telefon on tegelikult nakatunud. Mõned märgulambid võivad siiski olla:

 • Tahtmatu mälukasutus
 • Telefon kuumeneb ülemäära
 • Hüpikteated nutitelefoni veebibrauseri kasutamise ajal

Kui juhtusite klõpsama lingil oletatavas tekstivõimaluses oleval lingil, on teie parim võimalus installida viirusetõrje rakendus ja skannida oma seade. Kõik teie telefonis peituvad viirused võivad olla klahvivajutuste logimine ja isikliku teabe varastamine, mis tähendab, et räige petuskeem võis olla juba edukas. Sellegipoolest on parem lõigata see kontsadelt maha, isegi kui olete selle hetkeni väärtuslikku teavet kaotanud.

Teisest küljest võib viirusetõrjerakenduse installimine aidata tulevikus ära hoida räpaseid rünnakuid. Hea viirusetõrjerakendus peaks tulevikus blokeerima kõik viiruste installimise katsed, samuti blokeerima potentsiaalselt pahatahtlikud veebisaidid.

5.Kasutage oma mobiilseadmes VPN-i

Üks asi, mis pahatahtlike rünnakute osas sageli kahe silma vahele jääb, on asukoha andmed. Internetiturbeettevõtte Sophos sõnul kasutavad küberkurjategijad üha enam asukohaandmeid, et inimesi paremini sihtida. Küberkurjategijad saavad neid andmeid kasutada teile eriti kohalikena tunduvate lohakate sõnumite saatmiseks. Kui kiri tundub isikupärasem, reageerib see ohvritele tõenäolisemalt.

VPN-rakendus võib aidata teie asukohta rikkuda, tehes tunduma, et olete kusagil mujal. Kui saate räpase asukoha põhjal kirju sõnumi, on seda palju lihtsam pettuseks tuvastada. Nutikamad petturid võivad teie telefoni suunanumbri abil lihtsalt mõnevõrra asjakohaseid pettusi telefoni saata.

Sellegipoolest aitab VPN takistada küberkurjategijal teie seadmest andmete saamist. Kui teie andmed liiguvad nutitelefonist läbi mobiilsidevõrgu, krüptitakse need VPN-tunneli kaudu. Seetõttu võib petturil olla teie seadmesse installitud viirus, kuid VPN-i krüptimise tõttu ei pruugi ta sellest väärtuslikku teavet saada. See võib aidata säästa, kui peaksite sattuma räpase pettuse ohvriks, mis installib seadmesse viiruse ja annab teile aega, et sellest õigeaegselt lahti saada..

Ole ennetav

Kõige tähtsam on, et petuskeemide vältimine hõlmab ennetavat tegutsemist. Kui teade tundub vale, ärge võtke mingeid võimalusi. Ükski mainekas ettevõte ei tegele kunagi tekstisõnumite kaudu tähtsa äritegevusega ega küsi peaaegu kunagi, et sisestaksite erakonto teabe tekstsõnumi või kahtlase lingi kaudu. Kui sõnum on tõeline ja oluline, helistavad ettevõtted tõenäoliselt meilisõnumile või saadavad selle.

Kuidas blokeerida ja teatada SMS-rämpspostist Androidis ja iOS-is

RobokillerAllikas: RoboKiller

Kas teil on probleeme SMS-ide rämpsposti või telefonikõnede sissevooluga teie Androidi või iOS-i seadmesse? Võimalik, et teil on mõni lahendus saadaval rakenduste poe või isegi telefoni opsüsteemi kaudu.

Kõnede ja tekstsõnumite blokeerimine iOS-is

Alates iOS 7 kasutuselevõtust on Apple lisanud kõnefunktsioonide ja tekstisõnumite blokeerimise tarkvarafunktsioonina. Tekstsõnumite või telefoninumbrite blokeerimiseks minge aadressile

 • Seadistused
 • Telefon (või tekstisõnumid)
 • Blokeeritud

Sealt lisage kõigi uute sõnumite tagasilükkamiseks numbrid, mida soovite blokeerida. Tekstisõnumeid saate ka blokeerida, minnes menüüsse Sõnumid, valides solvava sõnumi, valides ekraani paremas ülanurgas jaotise „i” alt „Üksikasjad” ja seejärel valides „Blokeeri helistaja”.

Pidage meeles, et selle toimimiseks peate oma kontaktide loendisse lisama numbri. See on hea viis kontaktide blokeerimiseks korduvad õigusrikkujad, kuid see ei blokeeri registreerimata telefoninumbrite kustutamist ega muid telefoni rämpsposti katseid.

Kui soovite arukamat kõnede blokeerimist, võiksite kaaluda RoboKilleri kasutamist. Föderaalne kaubanduskomisjon kiitis seda rakendust võime eest märkimisväärselt vähendada rämpspostikõnede arvu, mis seda teie telefonile suunavad. RoboKilleri süsteemis on registreeritud palju rämpsposti numbreid, kuid see ennustab ka seda, millal kõne tõenäoliselt rämpspostiks saab. Iga saabunud kõne saab lisada oma musta nimekirja. Blokeeritud numbrinumbrid, mida soovite saada, on lubatud valgesse nimekirja. Alates 2017. aasta novembrist sisaldab RoboKiller ka SMS-filtrit, mis aitab blokeerida soovimatuid räpaseid ja muid rämpspostisõnumeid.

Kõnede ja tekstsõnumite blokeerimine Androidis

Kuna Androidi telefonide arhitektuur ei ole ühtne, võib teil puududa või mitte olla valik numbrite lisamiseks loendisse. Iga seadmetootja muudab Androidi erinevatel viisidel ja mõned mobiilsidevõrgud, näiteks T-Mobile või Verizon, võivad operatsioonisüsteeme veelgi muuta.

Kui soovite teada saada, kuidas konkreetselt oma telefonis numbreid blokeerida, tehke esmalt Google’i otsing. Näiteks võite otsida „kuidas blokeerida tekste Galaxy S7-s”. Selline otsing toob sõltuvalt teie seadmest ja Androidi versioonist erinevat tulemust, nii et soovite uuesti kontrollida.

Kui te pole kindel, millist seadet kasutate, kõige rohkem Androidi mobiiltelefonides on see teave saadaval kaudu Seadistused > Telefoni kohta. Kui vaatate jaotist „Telefoninimi”, peaks see sisaldama täpset kasutatavat telefonimudelit, vaikimisi peaks see olema telefoni nimena, mis ilmub WiFi-võrguga ühenduse loomisel. Kui olete aga mingil põhjusel oma telefoninime muutnud ja mudeli numbrit ei mäleta, koputage nuppu “Riistvara teave”. Siit leiate teavet ka.

Nagu telefonide puhul, filtreerib numbrite blokeerimine korduvate rämpsposti helistajate välja ja räpastamise katsed välja, kuid see ei blokeeri arukalt uusi numbreid. Selle jaoks on Androidi kasutajatel pikk valikute loetelu.

Google Play pood täidetakse ääreni SMS-ide ja rämpsposti blokeerijatega. Nagu enamiku Androidi rakenduste puhul, peate siiski tegema natuke isiklikke uuringuid, et otsustada, millist rakendust usaldada. Rusikareegel: kontrollige ülevaateid ja rakenduse reitingut. Need kaks koos ei taga siiski hea rakenduse saamist, eriti Google Play poes. Võltsülevaated teenuses Google Play on natukene probleem ja ka lihtne lahendus pole olemas. Viimane asi, mida soovite teha, on alla laadida halb rakendus või veelgi hullem – see, mis on täis nuhkvara.

Omaenda rakenduste arvustuste ja hinnangute analüüsi põhjal soovitame Truecalleri: helistaja ID, SMS-ide rämpsposti blokeerimist & Helistaja rakendus. Rakendusel on alla 100 miljoni allalaadimise, üle 4 miljoni positiivse arvustuse ja sellel on ettevõtte e-posti tugi. Rakendus saab arukalt blokeerida nii SMS-rämpsposti kui ka telefonikõnesid. See võimaldab teil numbreid ka mustas nimekirjas ja valgesse nimekirja lisada lennult.

Rämpskõnedest ja sõnumitest teatamine – USA, Suurbritannia, Kanada, Austraalia

Ära helista registrileAllikas: Federal Trade Commission

Võite tunda rämpskõnede ja tekstsõnumite vastu pisut abitust, kuid teil on hääl. USA-s, Suurbritannias, Kanadas ja Austraalias on olemas nii ametlikud kui ka mitteametlikud võimalused rämpsposti saatjate eemaldamiseks.

USA elanikud

Mitu aastat tagasi lõi USA riikliku telefonikõnede registri, kus eraisikud said edastada oma telefoninumbri ja saada end telemarkeritelt eemaldada. Teenus töötas mõnda aega. Eelmisel aastal hakkasid paljud uudistepunktid teatama sellest, et paljud inimesed juba tõdesid: register enam ei tööta.

Hoolimata valitsuse süüdistuse ähvardusest, on rämpsposti helistajad ja saatjad nende jõupingutustes äsja kasutusele võetud. Siin on kaks viisi, kuidas tagasi võidelda.

 1. Registreerige rämpsnumbrid spetsiaalsel rämpsposti numbrite veebisaidil

Nüüd on olemas arv veebisaite, kus saate rämpspostinumbritest teatada ja arutada. Kui saate rämpsposti numbri, edastage see number saidile, mis on pühendatud rämpsposti väljajuurimisele. Soovitame uuesti veebisaiti 800notes.com. Siin saate numbri edastada märkusega kõne või tekstsõnumi kohta. See aitab teistel, kes ka nendelt numbritelt sõnumeid saadavad ja teada saada, kas see on usaldusväärne.

 1. Esita kaebus

Ehkki riiklik ärikõnede register on tegelikult surnud, saate siiski FTC-le kaebuse esitada. Pange siiski tähele, et FTC nõuab enne kaebuse esitamist teie numbri registreerimist registris vähemalt 31 päeva. DNCR on mõeldud peamiselt rämpsposti jaoks.

Rämpspostisõnumitest saate teatada otse FTC-le ilma DNCR-is registreerimata. Minge lihtsalt siia ja täitke veebipõhine kaebuse vorm.

Ärge siiski oodake selle meetodi viivitamatut või õigeaegset reageerimist. Ja isegi kui teie kaebust uuritakse, ei kuule te tõenäoliselt valitsusest otseselt võetud meetmete kohta. Kaebused satuvad tõenäoliselt andmebaasi, kus FTC otsib korduvaid õiguserikkujaid ja uurib neid numbreid. Sellegipoolest võib teie andmete lisamine nende teabele aidata rämpsposti välja juurida.

Suurbritannia elanikud

Kui võtate Ühendkuningriigis vastu pettuste teksti ja telefonikõnesid, on siin teile mõned saadaval olevad võimalused.

 1. Võtke ühendust ActionFraudiga

ActionFraud ehk riiklik pettus & Küberkuritegudest teatamise keskus loodi Ühendkuningriigis käimasolevate kelmuste probleemidega tegelemiseks. Kui olete saanud selgelt pettusteateid, võite helistada keskusesse (0300 123 2040), või kasutage nende veebipõhist aruandlustööriista.

 1. Registreeruge telefonieelistusteeninduses ja esitage kaebus, kui olete juba registreerunud

Telefonieelistusteenus on mõeldud soovimatute telefoniturunduse kõnede ärahoidmiseks või vähendamiseks. Oma numbri saate TPS-is registreerida nende veebisaidil.

Kui olete juba registreerunud ja saate endiselt kõnesid, saate kaebuse esitada ka veebisaidi kaudu.

 1. Esitage kaebus teabevoliniku büroole (ICO)

TPS soovitab kaebuse esitada ka TPS-ile, kui teile edastatakse jätkuvalt soovimatuid kõnesid. Erinevalt TPS-ist täpsustab ICO ka SMS-ide rämpsposti käitlemist. See on hea valik, kui saate oma telefoni proovida õrnalt. ICO tegeleb igat tüüpi rämpsposti ja pettustega, mis on seotud digitaalse sidega.

 1. Registreerige number pöördnumbri veebisaidil

Kui teate, et kelmuse number on probleem, otsige see üles ja registreerige vastupidise numbri veebisaidil, näiteks who-called.co.uk. Sait võimaldab teil registreerida numbreid, mis on teie teada petuskeemid, samuti otsida numbreid, mis võivad olla kahtlased. Kui jätate saidile kelmuse numbri, võite jätta märkuse, mis selgitab, millist käitumist või sõnumeid saite teiste abistamiseks rämpsposti vastu võitlemisel.

Kanada elanikud

Kanadas on telefoni petuskeemid valitsuse pingutustest hoolimata endiselt probleemiks. Siin on mõned võimalused, mida kanadalased saavad tagasi võitlemiseks kasutada.

 1. Kasutage pöördotsinumbrit ja registreerimiskohta.

Kanadas on numbrite otsimiseks saadaval mõned saidid. Soovitame saidi canadianareacodes.net. Sait haldab Kanadas registreeritud numbrite aktiivset loendit. Võite ka registreerida numbri teabe kohta saadud sõnumi kohta, et aidata teistel teada saada, kas numbrit kasutatakse pettuste korraldamiseks.

 1. Teatage kelmusest Kanada pettustevastasele keskusele

CAFC loodi selleks, et aidata Kanada elanikel tuvastada igat tüüpi pettused ja pettused ning neist teatada. See hõlmab lömmiskatseid ja ebameeldivaid telefonikõnesid. Võite helistada kas CAFC-le (1-888-495-8501) või registreerige kaebus nende veebipõhises pettuste teatamise süsteemis. CAFC veebisüsteem nõuab kaebuse sisselogimiseks ja registreerimiseks GCKey kasutamist. Võti on tasuta, kuid peate oma GCKey hankima veebiportaali kaudu.

Austraalia elanikud

Nagu Kanadas, Suurbritannias ja USA-s, on ka Austraalias oma üha murettekitav telefonikõne probleem. Siin on mõned lahendused Austraalia elanikele, kes peavad võtma meetmeid telefonirämpsposti vastu.

 1. Sisestage Ära helista registrisse

Austraalia ärge helistage register on olnud tugev juba üle kümne aasta. Juhul, kui te sellest ilma jäite, tegi valitsus registrile esitatud numbrid jäädavalt. See tähendab, et te ei pea oma numbrit uuesti saatma, see aitab lahendada numbri aegumise ja rämpspostikõnede ilmnemise probleemi. Valitsuse 2015. aasta uuring näitab, et enamik Ära helista registri kasutajaid märkas soovimatute kõnede olulist vähenemist.

 1. Esitage kaebus Austraalia Side- ja Meediaametile (AMCA)

AMCA, mis haldab ka Ära helista registrit, lubab teil rämpsposti saamise korral veebis kaebuse esitada. Peate olema registreerunud vähemalt 30 päeva ja kõned peavad olema vastu võetud ebastandardse tööaja jooksul. Kahjuks peavad kaebused olema seotud rämpskõnedega ja ei arvesta SMS-rämpspostiga.

SMS-i rämpspostist AMCA-le teatamiseks peate rämpsposti tekstisõnumi otse agentuurile edastama. SMS-rämpsposti edastamise number on: 0429 999 888. On oluline, et edastaksite numbri AMCA-le, kuna see lisab nende andmebaasi ja aitab neil SMS-i rämpspostitajaid paremini tuvastada, neid jälgida ja lõppkokkuvõttes nendega toime tulla..

 1. Registreerige number pöördnumbri veebisaidil

Kui olete veendunud, et mõni teile sõnumeid või kõnesid saatv number on pettus, registreerige see number võrgus. Austraalia jaoks on parim kasutatav sait reverseaustralia.com. Veebisait võimaldab teil registreerida numbreid koos kommentaariga selle kohta, millist käitumist te sellelt numbrilt said. Võite seda kasutada ka kahtlaste numbrite otsimiseks, kui olete mures, et mõni tundmatu numbri kõne või tekst võib teile kelmuse tekitada.

Isegi kui telefonitsi peetud pettuste probleemid on kaetud, peate siiski olema ettevaatlik e-posti pettuste osas. Kuid see on teise päeva küsimus.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me