Si të shkarkoni torrents në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë në vitin 2020


Fillimi me përrua mund të jetë një aventurë interesante dhe interesante, dhe nëse kjo’herën tënde të parë, ti’ndoshta do të përpiqeni të kuptoni se si të shkarkoni torrentë.

Në fund të fundit, ju dëshironi të shijoni disa përmbajtje të shkëlqyera në laptop, TV ose pajisje tjetër, dhe një nga mënyrat më të shpejta dhe më të mira për ta bërë këtë është duke shkarkuar përrua.

Megjithatë, si ju’ndoshta jeni të vetëdijshëm, ajo’një pjesë e internetit që kërkon njëfarë mase kujdes, dhe atë’bestshtë më së miri që ta luani të sigurt në fillim, në mënyrë që të jeni të sigurt se jeni’po shkarkoni sërish duke marrë parasysh sigurinë dhe privatësinë tuaj.

Jetë i sigurt ndërsa torrentingGet filloi me një nga VPN-të më të mira për përrua: ExpressVPN

VPN më e fuqishme në treg mbulon të gjithë një torrenter’shpejtësia dhe nevojat e sigurisë.

NordVPN

Jo vetëm VPN më i shpejtë për momentin, por edhe ai që ka disa oferta të shkëlqyera për përdoruesit.

CyberGhost

E lirë dhe miqësore për përdoruesit – CyberGhost ofron një listë të shkëlqyeshme të serverëve dhe aftësi të mira P2P.

ju’ndoshta janë të vetëdijshëm për historitë e tmerrit të njerëzve që kanë zbuluar vendndodhjet e tyre (përmes adresave të tyre IP) dhe gjobiten me qindra mijëra dollarë.

Sidoqoftë, atje’anshtë një rregullim i lehtë për atë — një rrjet virtual privat (VPN) – i cili ne’do të kaloj në një thellësi pak më shumë më poshtë. Me këtë, ju mund të përroni me siguri dhe fshehtësi.

Në përgjithësi, megjithatë, kur bëhet fjalë për marrjen e këshillave më të mira se si të shkarkoni torrente, ekzistojnë tre pjesë të rëndësishme:

 1. merrni një klient të besueshëm përrua (i cili ju lejon të shkarkoni skedarin e plotë)
 2. gjeni një uebfaqe të shkëlqyeshme, rregullisht të azhurnuar përrua me shumë opsione (ku ju’do ta shkarkoni skedarin e torrentit nga)
 3. zgjidhni dhe shkarkoni skedarin e përroit duke u përqëndruar në disa faktorë të rëndësishëm

Me atë, ju’do të jesh një mjeshtër përrua në asnjë kohë. Kështu që le’Shiko për mënyrën e shkarkimit të torrenteve në mënyrë të sigurt dhe pa telashe në vitin 2020.

# 1 Merrni një klient të besueshëm përrua

Për të shkarkuar ndonjë skedar përrua, ju’Do të duhet të shkarkoni dhe instaloni një klient torrent – në thelb, një program në desktopin tuaj ose celularin që do t’ju lejojë të shkarkoni skedarin e plotë që ju’përsëri pas.

Ky mund të jetë një film, libër, lojë, softuer, muzikë, etj. Megjithatë, ju gjithashtu duhet të siguroheni që ju’e vendosni siç duhet herën e parë në mënyrë që të fitonit’duhet të shqetësoheni për ndonjë gjë tjetër më vonë.

Zakonisht, këto probleme përfshijnë shkarkimin e sigurt dhe gjetjen e skedarëve tuaj të shkarkuar.

Zgjidhni nga programet përrua më të njohura

Ka shumë mundësi kur bëhet fjalë për të gjetur një klient të mirë përrua. Për fat të mirë, ata’ri të gjitha falas.

Më të njohurit përfshijnë:

 • BitTorrent
 • uTorrent
 • Vuze
 • qBittorrent
 • përmbytje

ne’keni krahasuar dy nga klientët përrues më të njohur (BitTorrent vs uTorrent) dhe arriti në përfundimin se uTorrent është opsioni më i mirë për shumë arsye të rëndësishme.

Sidoqoftë, ju mund të zgjidhni cilindo nga këta klientë përrua të listuar më lart dhe keni fituar’keni probleme, pasi ato kanë metoda të ngjashme për të shkarkuar programet e tyre.

Shkarkimi i zgjedhjes sonë, uTorrent, është mjaft i lehtë. Ju thjesht shkoni në faqen e tyre të internetit dhe klikoni në butonin e madh që thotë “Shkarko falas” (ai automatikisht do të shkarkohet bazuar në atë platformë që keni):

Si të shkarkoni UTorrent

Pas kësaj, thjesht instaloni programin, por ne ju rekomandojmë të kaloni programin bundled që vjen me të.

Ne ju rekomandojmë të refuzoni ofertat e uTorrent

Zakonisht ka dy oferta me mundësi për të “Skip” ose “rënie” dhe akoma instalimi i programit.

Në ofertën e dytë këtu, ne duhej të zgjidhnim kontrollet e para-kontrolluara “Instaloni shfletuesin Opera.”

Kalo edhe këtë ofertë

Në ekranin e fundit, duhet t’i lini të kontrolluara të gjitha opsionet.

Sidoqoftë, në varësi të asaj se sa shpesh planifikoni të përroni, ju mund të dëshironi të zgjidhni “Filloni uTorrent kur Windows fillon.”

Vendosni nëse dëshironi që uTorrent të fillojë automatikisht kur Windows fillon

Nëse jeni duke e përkeqësuar pothuajse vazhdimisht, mund ta lini këtë të kontrolluar.

Nëse planifikoni ta bëni atë vetëm rrallë, megjithatë, ju rekomandojmë ta zgjidhni atë. ajo’Gjithmonë më mirë të mos filloni programet automatikisht kur Windows fillon.

Si të shkarkoni torrentët me siguri me një VPN

Tani, para se të merrni pjesën ku jeni’duke shkarkuar përrua, ju duhet të mbuloheni.

E përmenda më lart në hyrje, por ajo’importantshtë e rëndësishme të përsërisni këtu: në varësi të vendit ku jeni në botë, përrua mund të ju shkaktojë disa ose shumë probleme.

Për shembull, ju mund të shikoni në çështjen popullore ku një student i Universitetit të Bostonit u gjobit me 675,000 dollarë për shkarkim të disa muzikave. Atëherë atje’gjithashtu çështja e themeluesit të dyshuar të Kickass Torrents, Artem Vaulin, i cili u arrestua kur hetuesit panë adresën e tij IP.

E shihni, atë’sesi funksionon një VPN (rrjet virtual privat): fsheh adresën tuaj IP, duke ju lejuar të dukeni se vijnë nga një vendndodhje krejtësisht e ndryshme.

Vendosja e një VPN nuk është bezdi, duke parë si ju’Thjesht duhet të regjistroheni për shërbimin, të shkarkoni programin në pajisjen tuaj dhe të lidheni me klikimin e një butoni në çdo vendndodhje në planet (të paktën, të ofruar nga shërbimi VPN).

Sidoqoftë, ju rekomandojmë të lidheni me një vend që’s në “lista e sigurt” për përrua. Vendi kryesor është Zvicra, por vendet e tjera në listë përfshijnë Spanjën, Hollandën dhe Meksikën.

Mos harroni, megjithatë, që më tej serveri VPN është që ju’jeni duke u lidhur me, aq më e ngadaltë do të jetë shpejtësia juaj. Ketu une’m duke u lidhur me një server në Meksikë duke përdorur NordVPN.

Për përrua, ne kemi lidhur NordVPN me një server në Meksikë

Atëherë, mund të filloni të përndriteni në mënyrë të sigurt, për sa kohë që ju’përsëri po përdorni VPN.

Sidoqoftë, nëse doni mbrojtje shtesë, mund të vendosni se çfarë’e njohur si Proxy Socks5 duke konfiguruar klientin tuaj përrua. Këtu janë disa udhëzime të mira se si ta bëni atë me NordVPN.

ne’gjithashtu shikuam VPN-të më të mira për përrua, dhe ne ju rekomandojmë të hidhni një sy në atë para se të vendosni për një VPN.

Vendosni një vendndodhje të paracaktuar të shkarkimit

ajo’prettyshtë shumë e rëndësishme që ju të dini ku skedarët tuaj të shkarkuar do të shkojnë. Për fat të mirë, përdorimi i uTorrent (ose BitTorrent, ose ndonjë klient tjetër i përhapur përrua) ju lejon të vendosni vendndodhjen tuaj të paracaktuar të shkarkimit mjaft shpejt.

Së pari ju’duhet të klikoni tek Opsionet dhe pastaj Preferencat.

Si të vendosni vendndodhjen tuaj të shkarkimit në Preferencat

Pastaj, thjesht klikoni në Drejtoritë dhe më pas kontrolloni opsionin “Vendosni shkarkime të reja brenda…”. Ju mund të zgjidhni një dosje tashmë ekzistuese ose të krijoni një dosje të re për shkarkimet tuaja.

Vendosni vendndodhjen tuaj të shkarkimit

Dhe ajo’s it! ju’tani jeni gati për të shkuar të gjeni skedarët tuaj të dëshiruar përrua.

# 2 Gjeni një uebfaqe përrua të besueshme

Tani që ti’Ju keni gjithçka të vendosur në desktopin tuaj ose pajisjen celulare, ju’Do të duhet të shkoni dhe të gjeni një faqe të mirë në të cilën mund t’i besoni.

ne’tanimë i keni kaluar faqet më të mira përrua për shkarkime të mrekullueshme në vitin 2020, por mjafton të themi se klasikët (Pirate Bay, 1337x, etj.) janë akoma shumë të gjallë dhe efektivë.

Sidoqoftë, ka edhe disa site përrua të shkëlqyeshme nëse shijoni një vend të veçantë. Për torrentet e filmit dhe TV, ne mund të rekomandojmë:

 • YTS
 • EZTV
 • Watchsomuch
 • MkvCage
 • King Torrent

Për përrallat e lojërave, për shembull, ne mund të rekomandojmë:

 • TorrentsGames
 • GazelleGames
 • Shkarkoni Lojërat Torrent
 • Repartet e FitGirl
 • CroTorrents

Ju keni një përzgjedhje të gjerë kur bëhet fjalë për site të mirë përrua, por atje’diçka për të cilën duhet të jeni të vetëdijshëm.

Navigoni faqen në mënyrë të sigurtë

Kjo është një pjesë e internetit që mund të ketë shumë pengesa ose zona rreziku, veçanërisht pasi ajo’Kryesisht në lidhje me shkarkimin e përmbajtjeve të piratuar ose të drejtat e autorit.

Prandaj, ai jeton në hije, dhe në hije mund të takoni shumë viruse ose hakerë.

Për atë arsye, ne ju rekomandojmë të shfletoni gjithmonë faqet përrua me VPN tuaj të lidhur. Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të keni Malwarebytes dhe një program tjetër antivirus i instaluar që mund t’ju mbajë të sigurt gjatë kohës që jeni’po shfletoni në internet.

Në atë mënyrë, ju mund të shmangni klikimin në lidhjet fantazmë dhe ridrejtimin në faqet spammy që mund të dëmtojnë vërtet kompjuterin tuaj, të vjedhin informacionin tuaj të ndjeshëm, etj..

# 3 Shkarkoni skedarin tuaj përrues

Tani, një nga pjesët më të rëndësishme për të mësuar se si të shkarkoni torrente: gjetja dhe shkarkimi i skedarëve të torrenteve në faqen tuaj të zgjedhur përrua.

Zakonisht, ekzistojnë shumë versione të ndryshme për një skedar specifik, dhe mund të jetë konfuze të vendosësh se cilin të zgjedhësh. ne’do të shohim faktorët më të rëndësishëm që duhet të merrni parasysh kur zgjidhni versionin më të mirë të skedarit tuaj të dëshiruar.

ne’do të eksplorojë të gjitha këto ide duke përdorur The Pirate Bay (ose një nga proxies e saj të shumtë).

Farërat, madhësia dhe cilësia

Për këtë demonstrim, ne’do të kërkojmë episodin e parë të sezonit 6 të House of Cards.

Për një shfaqje kaq të njohur televizive, ne kemi një sasi të mirë opsionesh për të shkarkuar episodin 1 të House of Cards’ Sezoni i 6-të (këtu, ne e kërkuam “Shtëpia e Kartave S06E01,” i cili është zakonisht formati për gjetjen e episodeve specifike).

Dy rezultatet e para tregojnë opsionet e zakonshme për episodet televizive, filma, etj .:

Mbjellës të Pirate Bay vs leechhers

I pari ka më së shumti mbjellës (377), ndërsa rezultati i dytë ka vetëm 211 mbjellës. Mos harroni, mbjellës (në Pirate Bay shkruar si SE) janë ato që ofrojnë skedarët e tyre për tu shkarkuar nga ju, dhe leechers (këtu, LE) janë ato që po shkarkojnë skedarin për momentin.

Në mënyrë optimale, ju’d dëshironi të keni një raport të lartë të farave-leecher, në mënyrë që me më shumë mbjellës, shkarkimi juaj të jetë më i shpejtë.

Por këtu vërejmë edhe diçka tjetër: rezultati i kërkimit 1 ka një madhësi totale të skedarit 733 MB, por një cilësi prej 720p, ndërsa rezultati 2 ka një madhësi skedari vetëm 212 MB dhe një cilësi (ndoshta) 380p ose 480p.

Madhësia e skedarit vs cilësia e skedarit

ajo’zakonisht rekomandohet që nëse ju’po shikoni në laptop, cilësia e ulët (e njohur edhe si Standard Definition (SD) në 380p ose 480p) do të funksionojë mirë.

Por nëse ju’po shikoni në një ekran më të madh (ose me të vërtetë kujdeseni për cilësinë), duhet të kërkoni cilësinë HD prej 720p apo edhe 1080p, megjithëse madhësitë e skedarëve do të jenë më të mëdha.

Kontrolloni komentet e skedarit përrua

Një tjetër gjë e rëndësishme për të bërë, veçanërisht në skedarët më të rinj të filmit ose shumë skedarë softuerësh, është të kontrolloni pjesën e komenteve.

Në atë mënyrë, ju mund të merrni reagime për cilësinë e skedarit, ose për çdo problem që njerëzit kishin shikuar filmin, instalimin e programit, etj..

Ne bëmë një kërkim të shpejtë për filmin Venom i cili në atë kohë kishte vetëm një skedar të CAM-it të ngarkuar. këtu’whatfarë tha një torrenter:

Kontrolloni komentet në skedarët e torrenteve

Siç mund ta shihni, ky skedar i veçantë ka një vlerësim 6/10 për cilësinë e figurës, dhe një vlerësim 7/10 për cilësinë e zërit. që’helpfulshtë e dobishme, sepse nëse këto janë shumë të ulëta për pëlqimin tuaj (për shembull, nëse ju’po planifikoni ta shikoni atë me njerëzit e tjerë), atëherë ju don’duhet të shkarkoni skedarin dhe të zhgënjeheni.

Sidoqoftë, nëse ju’jeni thjesht të interesuar në skenarin apo thjesht dëshironi të shihni nëse duhet të shqetësoni të shkoni në kinema për ta shikuar atë (një sjellje popullore për përruesit), atëherë mund të shkarkoni dhe të kënaqeni.

Në pjesën e komenteve, ju’Shpesh do të njoftoheni për çdo paralajmërim të virusit, i cili mund t’ju ndihmojë të shmangni skedarët e ndyrë.

Zgjidhni lidhjet e magnetit mbi skedarët përrua

ajo’importantshtë e rëndësishme këtu për të vendosur gjithashtu se çfarë lloj skedari jeni’do të shkarkohet. Në pjesën më të madhe, në të kaluarën njerëzit thjesht shkarkuan skedarin aktual torrent, i cili është një skedar i vogël që përmban të gjitha informacionet në lidhje me skedarin më të madh që doni të shkarkoni.

Por gjithashtu mund ta shmangni atë duke klikuar në vend të kësaj në lidhjen e magnetit, e cila nuk është’t shkarkimit fare. ajo’në thelb një lidhje që ka të gjitha informacionet e klientit tuaj torrent (si uTorrent) duhet të filloni të shkarkoni skedarin më të madh.

Lidhje magnetike e Pirate Bay

Kjo është shumë më e shpejtë dhe më e përshtatshme për përruesit. Për më tepër, Pirate Bay vendosi të heqë të gjitha skedarët e torrentëve në vitin 2012 dhe që prej asaj kohe kanë ofruar vetëm lidhje me magnet.

Gjithmonë zgjidhni lidhjen e magnetit kur kërkoni të shkarkoni torrentë.

Kontrolloni përruan për skedarë të panevojshëm ose të dëmshëm

Pasi të klikoni në lidhjen e magnetit (ose skedarin e torrentit), ju’Do të merrni një shfaqje në klientin tuaj përrua i cili do t’ju tregojë përmbajtjen e skedarit të torrentit.

Rekomandimi ynë është që gjithmonë t’i kontrolloni këto skedarë me kujdes për tu siguruar që ju’nuk po shkarkoni diçka potencialisht të rrezikshme. Për episodin e Shtëpisë së Kartave, ne’vetëm po zgjidhni për të shkarkuar skedarin e filmit (këtu’s .mkv skedar) dhe ne’i keni kontrolluar skedarët e tjerë.

Kontrolloni përmbajtjen dhe shkarkoni vetëm skedarët e nevojshëm

Kjo është gjithashtu një pikë e mirë për të parë se në cilin format është skedari. Nëse ju’duke shkarkuar përrallat e filmit dhe duke shpresuar të shikoni në TV tuaj, së pari duhet të zbuloni nëse TV juaj mund të luajë atë lloj skedari.

Kontrollimi i përmbajtjes së skedarit tuaj torrent është gjithashtu i rëndësishëm, pasi ju’shpesh do të gjeni shumë skedarë junk (ose madje skedarë potencialisht të rrezikshëm).

këtu’Një shembull për kur klikuam në një version HD të filmit Halloween:

Gjithmonë kontrolloni përmbajtjen e përrua për skedarë potencialisht të dëmshëm

Ne do të ju rekomandojmë të mos e shkarkoni këtë lloj skedari.

Kjo për shkak se ka skedarë shumë më të vogla, të panevojshme që përmbahen këtu. Por, më e rëndësishmja, ne nuk e bëjmë’me të vërtetë i besojmë çdo skedari .lnk, dhe ne’jeni mjaft i sigurt se antivirusi juaj do t’ju paralajmërojë për këtë skedar.

Edhe nëse nuk ndodh’ikni, ju ndoshta duhet të shmangni këto lloje të skedarëve. Malware që’Të paraqitësh si një episod i serive televizive nuk është diçka e re. Në fakt, ju mund të jeni pothuajse të sigurt se disa nga torrentët që pretendojnë të jenë, d.m.th., Game of Thrones S8E1 do të infektohen. Prandaj nëse doni të jeni absolutisht të sigurt që jeni’jeni i sigurt, përdorni më mirë një shërbim të streaming streaming.

Për shembull, shikimi i sezonit të fundit të Game of Thrones është i lehtë edhe nëse ju’përsëri në një vend ku HBO Tani ose shërbimi tjetër streaming nuk ka’puna t Me një VPN, ju do të jeni në gjendje të ndërroni adresën tuaj IP dhe të qaseni në shfaqjen tuaj të shumëpritur.

(Opsionale) Skanoni skedarin për viruse

Tani, ky është një hap opsional, por ai që duhet të bëni herë pas here (veçanërisht nëse mendoni se skedari ju’shkarkimi i ri është pak i skicuar).

Pasi skedari të përfundojë shkarkimin, thjesht ekzekutoni atë përmes programit tuaj antivirus dhe / ose Malwarebytes për ta kontrolluar atë për ndonjë send të rrezikshëm.

Kjo është e rëndësishme të mbani mend, pasi ka shumë skedarë përrua atje që mund të përmbajnë disa gjëra mjaft të këqija.

Në pjesën më të madhe, shpresojmë, ju’Do ta shihni këtë mesazh të qartë nga programi juaj antivirus:

Skanimi i virusit Pirate Bay

Mbjell skedarin për të tjerët

Pas teje’keni përfunduar shkarkimin e skedarit, duhet të siguroheni që ju’po e mbillni skedarin për të shkarkuar të tjerët.

Mos harroni të mbillni përralla pasi skedari juaj të ketë mbaruar shkarkimin

Kjo është e mirë për shëndetin e dosjes dhe në përgjithësi për komunitetin e përroit, i cili, në thelb të tij, mbahet gjallë nga torrentët e tjerë që mbjellin skedarë.

Një argument i zakonshëm kundër farërave është se ajo’një mënyrë e garantuar për të qenë “i zënë” nga korporatat ose qeveritë që shikojnë. Sidoqoftë, mbaj mend, nëse ti’po torrentoheni në mënyrë të sigurt (duke përdorur një VPN), adresa juaj e IP dhe vendndodhja e vërtetë janë të fshehura.

Me atë, ju’do të jetë pjesë e një komuniteti të fuqishëm, në rritje torrenti që është i etur për të ndarë përmbajtje përtej kufijve dhe gjuhëve, duke ndihmuar më shumë njerëz për të fituar njohuri ose thjesht të argëtohen.

Keni ndonjë pyetje tjetër se si të shkarkoni torrentët në vitin 2020? Na tregoni nëse kemi humbur ndonjë gjë dhe ne’sigurisht që do ta shtoni menjëherë!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map