Torshtë përrua i paligjshëm në Australi


Torrentimi, i njohur gjithashtu si shkëmbimi i skedarëve P2P, është një përpjekje shumë e popullarizuar për Aussies, por së pari duhet t’i përgjigjemi një pyetjeje themelore.

Jetë i sigurt ndërsa torrentingGet filloi me një nga VPN-të më të mira për përrua: ExpressVPN

VPN më e fuqishme në treg mbulon të gjithë një torrenter’shpejtësia dhe nevojat e sigurisë.

NordVPN

Jo vetëm VPN më i shpejtë për momentin, por edhe ai që ka disa oferta të shkëlqyera për përdoruesit.

CyberGhost

E lirë dhe miqësore për përdoruesit – CyberGhost ofron një listë të shkëlqyeshme të serverëve dhe aftësi të mira P2P.

Torshtë përrua i paligjshëm në Australi?

TL; DR: Jo.

Si rregull i përgjithshëm, marrja e përmbajtjes përmes torrenteve nuk është e paligjshme në asnjë vend me aq sa dimë. Sidoqoftë, djalli është në detaje: gjithçka varet nga lloji i përmbajtjes që ju jeni’duke u shkarkuar përsëri. Theështja është, nëse ju’po shkarkoni materialin e mbrojtur nga e drejta e autorit përmes torrenting, ju’duke u përfshirë në një veprimtari të paligjshme sipas ligjit Australian.

Torrent në Australi

Sipas sondazheve zyrtare, përplasjet në Australi nuk janë aq të njohura sa dikur, siç ishte’s ka ardhur duke u zvogëluar që nga viti 2014. Rënia e popullaritetit pretendohet të jetë për shkak të disponueshmërisë më të madhe të përmbajtjes ligjore, sipas një studimi të qeverisë Australiane, pëlqimet e shërbimeve streaming si Stan dhe Netflix.

Frekuenca e konsumit të përmbajtjes dixhitale në Australi 2018

Në lidhje me preferencat për torrenting, shumica e Australianëve përdorin klientë BitTorrent për të shkarkuar filma, muzikë dhe lojëra video. ajo’Vlen të përmendet që pasi qeveria Australiane bllokoi më shumë se pesëdhjetë faqet e piratëve të cilat ishin të njohura për ndarjen e shfaqjeve televizive dhe filmave në mënyrë të paligjshme, pas një ankese nga një organizatë e grupit të vjedhjeve kundër të drejtave të autorit (Creative Content Australia), përrua u rrëzua me njëzet për qind në vit që nga viti 2014. Për shembull, në vitin 2016, 21 përqind e australianëve përdorën përmbajtje pirate, krahasuar me 16 përqind në 2017.

Torrentimi në Australi është më i popullarizuari midis 18-24 vjeçarëve, me gati shtatëdhjetë përqind të grupit përkatës që pranojnë të kenë marrë pjesë në një formë të torrentimit / piraterisë në internet, sipas një raporti të vitit 2010. Sidoqoftë, më shumë se gjysma e vendit’Popullsia përdori softuer përrua për shfaqje piraterie në TV dhe filma, sipas të njëjtit raport, d.m.th. torrenting është jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e Ausies, pavarësisht nga mosha dhe statusi shoqëror.

Si një faktor argëtues, disa vjet më parë, Ambasadori amerikan Jeffrey Bleich u ka kërkuar Australianëve me anë të një mesazhi në Facebook që të ndalonin të shkarkojnë (në mënyrë të paligjshme) sezonin e 3-të të Game of Thrones. Theështja është, australianët i konsiderojnë përrallat e tyre seriozisht.

Dokumente ligjore që përcaktojnë përdorimin e faqeve / skedarëve përrua

Qeveria Australiane miratoi një numër ligjesh kohët e fundit që lejojnë “Vëllai i Madh” të gjurmojmë qytetarët e saj në internet, dhe ne’po flasim për legjislacionin e të dhënave të detyrueshme dhe një vendim të Gjykatës Federale e cila lejon autoritetet të ndjekin veprime juridike ndaj individit “piratët.” Gjithashtu, në qershor 2015, Parlamenti Australian miratoi Projektligjin për Ndryshimin e të Drejtës së Autorit (Shkelje Online), që synon frenimin e piraterisë në internet.

Pasojat ligjore për torrentimin e materialit të mbrojtur nga të drejtat e autorit në Australi

Legjislacioni përkatës në lidhje me shkarkimin e materialit të mbrojtur nga e drejta e autorit është një ligj i miratuar në vitin 1968, përkatësisht Ligji Australian i të Drejtave të Kopjimit. Në mënyrë që të bëhet një vepër penale, përdoruesit që merren me torrentimin e përmbajtjes së mbrojtur nga e drejta e autorit, duhet ta bëjnë atë në një shkallë tregtare. Sidoqoftë, nëse paditen nga pronarët e të drejtave, ngarkuesit / aksionarët mund të detyrohen të paguajnë dëmet ligjore / kompensuese të cilat në thelb janë të pa mbyllura, d.m.th.’Nuk ka asnjë përgjegjësi maksimale të specifikuar sipas ligjit Australian në lidhje me pronësinë intelektuale.

Statistikat e çështjeve gjyqësore në Australi

Lajmi i mirë për përleshjet e përafërta është se Australia duket se praktikon një “laissez faire” politika në lidhje me piraterinë në internet. Në thelb, nuk ka të dhëna për personat që gjobiten në Australi për shkeljen e vendit’Ligjet në internet për të drejtat e autorit në lidhje me përrallat.

Si të përroni me siguri në Australi – përdorni një VPN!

Tani vjen pjesa argëtuese, si ne’do të mësojmë se si të përroni me siguri dhe anonim në Australi. Me kusht që tashmë të keni të instaluar në kompjuterin tuaj një klient BitTorrent (uTorrent / BitTorrent / çfarëdo).’një mësim i shkurtër hap pas hapi:

Hapi 1: zgjidhni një ofrues të shërbimit VPN dhe shkarkoni / instaloni programin në kompjuterin tuaj duke ndjekur udhëzimet.

Hapi 2: zgjidhni një server P2P (mbani në mend se disa ofrues të VPN ofrojnë serverë të dedikuar për përrua) dhe lidheni me të.

Hapi 3: kontrolloni për të parë nëse adresa juaj e vërtetë IP është e fshehur para se të filloni përruan. Klikoni këtu për të parë adresën tuaj të vërtetë të IP-së, më pas kontrollojeni përsëri me shërbimin e filluar VPN dhe shihni nëse ndryshon.

Hapi 4: kur të vendoset lidhja VPN dhe adresa juaj e vërtetë IP të ndryshohet, ju mund të filloni me siguri përrua.

VPN më e mirë për përrua në Australi

NordVPN është ndoshta VPN më e mirë për përrua në Australi. Pse? Ka shumë arsye, dhe ato më të rëndësishmet kanë të bëjnë me privatësinë dhe sigurinë. Australia është pjesë e aleancës me pesë sy, e cila bën për një aleancë të inteligjencës Anglophone midis 5 shteteve (Australi, Kanada, Zelanda e Re, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara); në thelb, Australia monitoron të gjithë trafikun e internetit, përfshirë qytetarët’ komunikime private përmes sistemit të mbikëqyrjes ECHELON, ndër të tjera.

Panama-bazuar (që’s një plus i madh në lidhje me juridiksionin) NordVPN ka arritur statusin legjendar në mesin e përplasjeve përrua për shkak të intimitet me shkrime zero politika qendrore. Një ofrues i VPN që zbaton qartë një politikë log-zero do të thotë që të gjitha aktivitetet tuaja në internet, përfshirë torrenting, nuk janë të ruajtura nga NordVPN’serverat s, dhe e njëjta vlen edhe për adresën tuaj IP dhe emrin tuaj, përfshirë “metadata.” Asgjë nuk është në dyqan ose nuk ndahet me askënd, përfshirë Big Brother.

Dhe duke folur për sigurinë, NordVPN ofron Kriptimi AES-256 si standard për të gjithë trafikun e rrjetit të tyre, përfshirë torrentin. Për më tepër, ju’Do të përfitoni nga protokolle të ndryshme të lidhjes, së bashku me një funksion të ndërprerë vrasës, i cili do të mbrojë anonimitetin tuaj kur përrua edhe nëse lidhja juaj e internetit bie për çfarëdo arsye.

Torrentimi ka të bëjë me shpejtësinë e shkarkimit, dhe këtu NordVPN vërtet shkëlqen, pasi ofron shërbime të klasit botëror dhe të besueshëm për përrua, pëlqimet e një adrese IP të dedikuar, e cila ju siguron të njëjtën adresë IP në serverat specifikë, së bashku me Tor Over VPN dhe Double VPN. Gjëja Tor Over VPN është një veçori mjaft unike, dhe kjo do ta bëjë trafikun tuaj të internetit praktikisht të pashtershëm. nëse ti’jeni një maniak i përroit, kjo karakteristikë do t’ju bëjë të flini më mirë gjatë natës.

Dhe pastaj, atje’s Tipar VPN i dyfishtë, i cili ofron mbrojtje të dyfishtë, si në kodimin e dyfishtë, siç sugjeron emri. Sipas ekspertëve të sigurisë, ky kriptim është në thelb i pathyeshëm. Sidoqoftë, përdorimi i kësaj veçorie të lezetshme mund të provokojë një rënie të shpejtësisë së shkarkimit. Por hej, siguria së pari, apo jo?

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, NordVPN në të vërtetë inkurajon përruan, pasi ato ofrojnë serverë në rrjetin e tyre të gjerë (mbi 5.700 serverë në 60 vende) të cilat janë optimizuar për ndarjen e P2P, d.m.th. kur zgjidhni një server P2P, ju’Do të lidheni automatikisht me më të mirën për përrua, bazuar në vendndodhjen tuaj dhe llojin e lidhjes. Dhe gjithashtu mund të zgjidhni një server me dorë, nga një listë vendesh. Më në fund, NordVPN është kompatibil me të gjitha sistemet kryesore’es, përfshirë macOS, Windows, Linux, iOS, Android etj., dhe lejon gjashtë lidhje të njëkohshme nga një llogari.

Lexohen rekomandimet:

VPN më e mirë falas për Australinë

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map