ExpressVPN vs PIA (Akses në Internet në Internet)


Gjetja e shërbimit të duhur VPN për nevojat tuaja mund të jetë sfiduese. Ka shumë shërbime VPN atje që shkëlqejnë në zona të ndryshme dhe shumë kanë çmime disi të ndryshme.

Për t’ju mundësuar që të merrni një vendim të mençur, ne’do të krahasojmë dy nga opsionet më të njohura që janë në dispozicion sot. Në këtë krahasim të ExpressVPN vs Private Private Access, ne’do të shikoni se si këto dy zgjidhje mblidhen kundër njëra-tjetrës në fushat e sigurisë, intimitetit, shpejtësisë, mbështetjes dhe përputhshmërisë, dhe do të zbuloni se cila del në krye.

Siguria dhe privatësia

Kur është fjala për sigurinë, ExpressVPN është sigurisht shërbimi VPN për të mposhtur. Ajo ofron një përzgjedhje gjithëpërfshirëse të protokolleve të sigurisë dhe një veçori vrasëse që ndihmon në parandalimin e rrjedhjeve.

ExpressVPN gjithashtu performon në mënyrë të shkëlqyeshme në fushën e privatësisë. Kompania është e regjistruar në Ishujt e Virgjër Britanikë, jashtë mundësive prej 5, 9, ose grupeve të inteligjencës së 14 syve. Ajo gjithashtu ka një politikë të provuar dhe të provuar të mos-prerjeve, duke e bërë atë një nga shërbimet më të sigurta VPN për t’u përdorur.

Pra, si funksionon PIA në këto zona? Epo, PIA gjithashtu bën një punë të mirë në fushën e sigurisë. Ajo ofron një numër zgjedhjesh kriptografike që ju lejojnë të zgjidhni standardin e vërtetimit, shtrëngimin e dorës dhe nivelin e kriptimit. Ajo gjithashtu përmban një ndërprerës vrasësin e rrjetit dhe nuk ka’keni rrjedhje DNS ose IPv6 / WebRTC.

Në fushën e intimitetit, ANP humbet një numër pikësh pasi është regjistruar në SH.B.A., e cila është pjesë e grupit të 5 syve të vendit. Sidoqoftë, PIA ka një politikë të rreptë të mos-logs, e cila është vërtetuar e besueshme nga çështjet gjyqësore të kaluara, kur nuk mund të’t prodhoni çdo informacion të dobishëm të përdoruesit.

ExpressVPN e skajon atë në këtë raund.

shpejtësi

Me mbi 3,000 serverë në 94 vende, ExpressVPN vazhdimisht jep shpejtësi të shpejtë në shumicën e vendeve. PIA, në krahasim, nuk është gjithashtu një skllav, duke mburret me 3.300 server + në 33 vende. Fatkeqësisht, shpërndarja e pabarabartë e atyre serverëve do të thotë që nëse jetoni në Azi, Amerikën e Jugut ose Afrikë, ju’Do të merrni shpejtësi të lidhjes mediokre pasi nuk ka’t shum servera n ato zona.

Nëse banoni në Evropë ose Amerikën e Veriut, PIA ofron shpejtësi të shkëlqyera të ngarkimit / shkarkimit. Pavarësisht, kjo raund fitohet me lehtësi nga ExpressVPN, e cila ofron shpejtësi të shpejtë në shumë rajone.

Lehtësinë e përdorimit

Nëse lehtësia e përdorimit është në krye të listës suaj të detyrave për një zgjidhje VPN, atëherë secila prej këtyre shërbimeve është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Të dyja janë shumë të lehta për tu instaluar dhe instaluar. PIA siguron një ndërfaqe elegante, intuitive që i përshtatet përdoruesve të përparuar dhe fillestar njësoj. ExpressVPN ofron një dizajn minimalist që’është i vdekur i thjeshtë për t’u përdorur ndërsa ofron akses në të gjitha tiparet e rëndësishme.

Torrent dhe P2P

ExpressVPN mbështet torrentimin dhe trafikun P2P siç bën PIA. Shpejtësitë (në Amerikën e Veriut dhe të paktën në Evropë, në rastin e PIA) dhe veçoritë e sigurisë së të dyjave janë të mëdha, duke i bërë ato të shkëlqyera për përrua. As nuk e kufizon trafikun P2P, duke ju lejuar kështu të përralloni ndonjë server. PIA shënon një pikë shtesë për mbështetjen e një përfaqësuesi falas SOCKS5 të cilit i mungon ExpressVPN. Sidoqoftë, secila prej këtyre zgjidhjeve VPN do të trajtojë përruan tuaj dhe P2P ka nevojë shumë e mirë.

Netflix dhe Kina

Me ExpressVPN, ju mund të zhbllokoni shumë biblioteka të Netflix. Serverat në fusha të tilla si SH.B.A dhe Hollanda punojnë me besueshmëri dhe ofrojnë prurje me cilësi të lartë. PIA, nga ana tjetër, gjithashtu mund të anashkalojë zbulimin Netflix VPN por siguron qasje në më pak katalogë.

Ndërsa të dy zgjidhjet VPN funksionojnë në Kinë, sipas raportimeve, ExpressVPN është zgjidhja më e besueshme. PIA ka shumë pak serverë në Azi që do të thotë se përdoruesit me bazë në Kinë mund të duhet të merren me shpejtësi të ngadaltë dhe serverë të mbipopulluar.

pajtueshmëri

Të dy zgjidhjet VPN ekzekutohen në platformat kryesore të desktopit dhe celular: macOS, Windows, Linux, Android dhe iOS. ExpressVPN gjithashtu ka një klient për ruterat dhe platformat e tjera duke përfshirë PlayStation, Apple TV, Xbox, Blackberry dhe Amazon Fire TV. Ndërsa PIA nuk’Keni një aplikacion ruteri, mund ta merrni atë të ekzekutohet në pajisjet e ruterit duke ndjekur udhëzimet në faqen e tyre. Të dy shërbimet ofrojnë shtesa të shfletuesit për shfletuesit kryesorë.

mbështetje

Kur është fjala për mbështetjen e klientit, atje’vështirë se ndonjë konkurs pasi ExpressVPN e hedh qartë PIA nga uji me sistemin e saj të nivelit të lartë mbështetës. Për më tepër, për të mbështetur biletat, postën elektronike dhe burimet e vetë-ndihmës, të tilla si një listë e udhëzuesve për zgjidhjen e problemeve dhe një faqe Si të drejtoni për privatësinë e internetit, ExpressVPN ofron një bisedë live 24/7.

PIA nuk ofron përgjigje për atë ashtu siç ata donin’madje ofroni një mundësi bisede live. Sistemi i biletave të mbështetjes është një mënyrë e ngadaltë për të siguruar mbështetje për çështje të vogla dhe interneti është i mbushur me komente të zemëruara për nivelin e dobët të mbështetjes të siguruar nga PIA.

Çmimeve

Me të gjitha mangësitë e PIA-s kur krahasohet me ExpressVPN, ajo’Nuk është për t’u habitur që PIA kushton ndjeshëm më pak sesa konkurrenti i saj. Asnjë shërbim nuk ofron një plan falas apo edhe një gjykim falas, i cili mund ta bëjë më të vështirë për disa të zgjedhin zgjidhjen më të shtrenjtë. Thënë kështu, ExpressVPN ofron një garanci të kthimit të parave 30-ditore në krahasim me PIA’s 7-ditore një.

Megjithatë, nëse përballueshmëria është me rëndësi kryesore për ju, atëherë PIA ofron një përvojë të mirë me disa nga çmimet më të ulëta atje. Sidoqoftë, nëse dëshironi një zgjidhje më të sigurt, më të shpejtë, më të gjithanshme dhe të mbushur me veçori, atëherë ExpressVPN më i shtrenjtë është një mundësi e mirë.

ExpressVPN vs Aksesi në Internet privat – që është më mirë?

Duke krahasuar këto dy mundësi të ngurta nëpër aspekte të ndryshme të rëndësishme që vlen të merren parasysh, ne konkludojmë se ExpressVPN është alternativa më e mirë. Me këtë, PIA ofron rezultate të mira në një numër fushash dhe nëse çmimi është shqetësimi juaj kryesor, ju mund të preferoni VPN Amerikane.

Shpresojmë që kjo krahasim i ExpressVPN vs Private Private Access ju ka dhënë informacione të mjaftueshme për të marrë një vendim të informuar. Nëse dëshironi të keni një informacion më të detajuar mbi këto shërbime VPN, lexoni përpara rishikimin tonë të plotë për ExpressVPN dhe rishikimin e hyrjes në Internet.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me