A është e sigurt Hotspot Shield?


AnchorFree’Hotspot Shield është një nga Rrjetet Virtuale Private më të përdorura gjerësisht (VPN) përreth.

Kur kryengritjet arabe të Pranverës ndodhën në 2010-2011, Hotspot Shield u festua si a armë për demokraci, duke i lejuar protestuesit të anashkalojnë censurën e qeverisë dhe të organizojnë rezistencë.

Tani, VPN ka më shumë se 650 milion përdorues në të gjithë botën. Megjithatë, përkundër kësaj popullariteti, ka pyetje se sa e sigurt është Hot Shot Shield për përdoruesit e përditshëm. Për shkak të kësaj, ne’kemi bashkuar një studim të saktë se sa i sigurt është Hot Shot Shield.

Featuresfarë veçorish sigurie ofron Hotspot Shield?

Kur i përgjigjeni pyetjes nëse Hotspot Shield është i sigurt, vendi i parë që duhet të shikoni është në VPN’lista e specifikimeve. Ne fituam’ndalesa atje, natyrisht, por siguron një bazë të mirë për të kuptuar HotSpot Shield’Karakteristikat e sigurisë dhe intimitetit. Kështu që këtu’një përmbledhje e shpejtë.

Asnjë prerje

Mburoja e nxehtë’Informacioni i marketingut thotë pa dyshim se VPN nuk ka asnjë politikë prerjeje, duke mos mbajtur të dhëna për vendet që vizitoni.

Vrasin kaloni

Ndërprerësi i vrasjes Hotspot Shield është një mjet thelbësor që mbyll lidhjen tuaj të internetit nëse jeni shkëputur nga serveri VPN. Në atë mënyrë, ju mund të minimizoni rrezikun e rrjedhjes së adresave IP dhe të mbani anonimitetin tuaj.

Kriptimi i shkallës ushtarake

Hot Shot Shield isn’T hapur për saktësisht se çfarë stili të kriptimit përdor, por kjo ndoshta i referohet kriptimit AES 256-bit – standardi i arit për VPN-të e përditshme.

Mbrojtje e zgjeruar e rrjedhjes

Hot Shot Shield nuk’Vetëm duke enkriptuar të dhënat, ajo gjithashtu parandalon në mënyrë aktive rrjedhjet e adresave IP përmes shfletuesit’Funksionimi i komunikimit në kohë reale në internet (WebRTC).

Këto janë të gjitha tipare të dobishme të sigurisë, por jo’shënoni Mburojën Hotspot si jashtëzakonisht të sigurt. Dhe ato mund të jenë të balancuara nga disa aspekte shqetësuese.

Probleme të mundshme që lidhen me Hotspot Shield

Hotspot Shield është një VPN me qendër në SHBA

Shtetet e Bashkuara kanë ligje të rrepta për të drejtat e autorit, të cilat mund t’i bëjnë torrentët të mendojnë dy herë para se të provojnë këtë VPN. Dhe njohuri për NSA’Aftësitë e mbikëqyrjes mund të largojnë ata që po ndjekin standardet më të larta të intimitetit.

Hot Shot Shield nuk’t ofroni pagesa anonime

Këto transaksione po bëhen gjithnjë e më të njohura në mesin e tifozëve të VPN, pasi ato janë pothuajse plotësisht anonimë. Me HotSpot Shield, opsionet tuaja janë të kufizuar në PayPal dhe karta krediti rrjedhëse.

Më shumë e çuditshme, ka pasur akuza se versioni celular i Hotspot Shield gjurmon aktivitetin e përdoruesit kur VPN është aktive. Si Australi’s Organizata e Kërkimeve Shkencore dhe Industriale e Commonwealth raportoi në vitin 2017, aplikacionin Android Hotspot Shield injekton JavaScript në faqet e vizituara nga përdoruesit në përpjekje për të devijuar trafikun tek partnerët e tyre tregtarë. që’është një jo-e madhe për VPN-të, dhe duhet t’i bëjë përdoruesit të mendojnë përsëri përpara se të instalojnë Hotspot Shield në çdo pajisje.

Shtë e rëndësishme të theksohet se Hotspot Shield ka mohuar çdo veprim të gabuar. Gjithashtu, praktikat me hije raportohet se ishin të kufizuara në Android VPN falas, i cili financohet nga reklamat.

Kontrolloni politikën e privatësisë së Hotspot Shield

Ndoshta një vështrim i shpejtë i kompanisë’Politika e privatësisë do të na ndihmojë të përgjigjemi në pyetje, “është e sigurt Hotspot Shield VPN?” Në fund të fundit, VPN duhet të përdorin këto politika për të specifikuar se si do të përdorin të dhënat e klientit. Kështu që çdo çështje rreth prerjeve apo reklamave do të jetë mjaft e lehtë për tu parë.

HotSpot Shield është shumë i qartë këtu, duke thënë se çdo të dhënë IP është fshirë menjëherë pas seancave të VPN, dhe mban regjistrat zero të veprimtarisë në internet.

Ofruesi pranon se duhet të mbledhë disa informacione personale kur kompjuterët ose telefonat mobil lidhen me VPN, por kjo është e kufizuar në informacione siç është lloji i pajisjes dhe OS që përdoren ose ID-ja unike e celularit. Kështu që’asgjë shumë serioze. Për më tepër, VPN gjithashtu pranon se të dhënat personale ndahen në mënyrë rutinore me reklamuesit (megjithëse kjo nuk është e mirë)’t aplikoni për përdoruesit Premium).

I gjithë ky informacion nuk është’saktësisht prova që Hotspot Shield është i pasigurt. Por ajo’slightlyshtë pak shqetësuese megjithatë, dhe kjo’Patjetër që ia vlen të keni parasysh kur krahasoni VPN me konkurrencën.

A është implikuar mburoja e Hotspot Shield në mbikëqyrjen e qeverisë?

Ne e dimë se Hotspot Shield është akuzuar për praktika të hijeve të shkëmbimit të informacionit, por a ka qenë e lidhur me qeveritë në të gjithë botën? Kjo do të ishte ironike duke pasur parasysh VPN’rekord i admirueshëm gjatë Pranverës Arabe. Dhe nuk ka’shumë dëshmi që VPN ndan informacione me qeveritë.

Për të përsëritur: akuzat kundër Hotspot Shield të rrafshuara nga CSIRO dhe Qendra për Demokraci me qendër në SH.B.A. & Teknologjia merret me sisteme që mbledhin informacione të cilat u shiten reklamuesve.

Megjithatë, kjo nuk është’vendosni VPN në të qartë se ku janë të interesuara qeveritë. Si CDT’s tha Michelle de Mooy në 2017, “Ata po ndajnë informacion të ndjeshëm me reklamuesit e palëve të treta dhe ekspozojnë përdoruesit’ të dhëna për rrjedhje ose sulme nga jashtë.”

Dhe ajo’A me siguri në fund të fundit kur pyesni është Hotspot Shield i sigurt? Ndërsa CDT ankohet, versioni falas i Hotspot Shield paraqiti pesë biblioteka të ndara të palëve të treta ndërsa zbuloni informacione të tilla si numrat IMEI, adresat MAC dhe identitetet e rrjetit SSID / BSSID.

Nëse një qeveri do të donte të vjente këtë informacion, i cili u jepej të gjitha llojeve të reklamuesve të palëve të treta, nuk do të ishte’do të jetë aq e vështirë.

Përfundim: është Hotspot Shield VPN i sigurt, ose duhet të kërkoni diku tjetër?

Hotspot Shield mbetet një ofrues shumë i suksesshëm i VPN, por që nga protestat e Pranverës Arabe, reputacioni i saj ka pësuar. Pak njerëz tani e shohin atë si një fener përparimi dhe hapjeje. Në fakt, shumë ekspertë argumentojnë se versioni falas bën më shumë dëm sesa mirë.

Kjo nuk do’t aplikoni për paketat Premium, me sa dimë. Ashtu si me shumë VPN, përgjigja për “është e sigurt Hotspot Shield VPN?” ndryshon në varësi të asaj niveli që përdorni. Por kur njëra version komprometohet me mashtrim, ajo ka tendencën të zbeh pjesën tjetër të një kompanie’produktet s.

Lexoni rekomanduar:

Shqyrtimi i mburojës së nxehtë

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map