A mbajnë regjistrat e Hotspot Shield?


Në këtë artikull, ne’do të inspektojmë një VPN jashtëzakonisht të njohur me emrin Hotspot Shield. Ky VPN promovon shumë politikën e tij për mos-logs dhe pretendon se askush nuk do të jetë në gjendje të gjurmojë vendndodhjen tuaj në internet. Dhe meqenëse 650 milion përdorues e përdorin atë, këto pretendime duhet të jenë të vërteta, apo jo? Epo, le’e zbuloni!

Juridiksioni dhe ligjet në fuqi

le të’filloni me bazat. Kur zgjidhni një shërbim VPN, atë’është e domosdoshme të dini se nga vjen. Kjo ka implikime të mëtejshme, pasi VPN-të duhet të respektojnë ligjet e vendeve të tyre të lindjes. Kjo gjithashtu përfshin ligje që lidhen me prerjet dhe ruajtjen e të dhënave.

Hotspot Shield është i vendosur në Redwood City, California. Ju ndoshta dini tashmë rreth SHBA dhe këtij vendi’mbikëqyrje masive. Siç zbulohet nga Edward Snowden, ky vend ka qenë tepër ndërhyrës në të kaluarën, duke mbledhur të dhëna shumë e gjerë. Këto ditë, Ofruesit e Shërbimeve të Internetit dhe operatorët e telekomit janë më shumë se të gatshëm t’i ndajnë të dhënat e tyre me qeverinë amerikane.

Në kushtet e VPN-ve, SH.B.A. ka ligje të rrepta për ruajtjen e të dhënave. Në rast të një hetimi penal, subjektet afariste janë të detyruar dhe shpesh detyrohen të dorëzojnë të dhënat. Kjo nuk’vendosni Hotspot Shield në një pozitë të mirë, dhe atë’naturalshtë e natyrshme të pyesim veten nëse mban shkrimet.

Pra, a është në gjendje Hotspot Shield të shmangë prerjet e të dhënave, edhe pse vjen nga SH.B.A.? Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje, ne’keni parë një vështrim të mirë dhe të vështirë në Politikën e saj të Intimitetit dhe Kushtet e Shërbimit. Prandaj, vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë.

Mburoja e nxehtë’Politika e privatësisë dhe TS

Hotspot Shield fillon Politikën e saj të Privatësisë duke thënë se kjo’E angazhuar për privatësinë dhe sigurinë e përdoruesit. Ata theksojnë përkushtimin e tyre për të qenë transparent dhe duke shpjeguar atë që ata mbledhin, përdorin dhe me të cilët ndajnë lloje të ndryshme të të dhënave.

Në kushtet e VPN-ve, tre lloje të të dhënave mund të ruhen. Kjo vlen për veprimet specifike që ju bëni kur blini një pajtim, duke përdorur VPN të zgjedhur dhe vizitoni faqen e saj të internetit për qëllime të mbështetjes së klientit. Me këtë tha, ne’Do të kaloj mbi të tre këta tipa të të dhënave.

Informacioni i mbledhur përmes regjistrimit

Ndërsa regjistroheni në Hotspot Shield, ju’do t’ju kërkohet informacioni juaj i pagesës. Kjo përfshin emrin dhe mbiemrin tuaj, numrin e kartës së pagesës, adresën e postës elektronike dhe më shumë. Kur paguani, ju mund të zgjidhni nga kartat e kreditit ose PayPal.

Hot Shot Shield nuk’ju detyroj të regjistroni llogarinë tuaj. Dhe kur bëhet fjalë për të bërë pagesa, ato përpunohen nga palët e treta dhe jo nga vetë Hotspot Shield.

Këtu, pyetja është kjo – a mund ta dijë dikush që ju’po paguani për një pajtim VPN? Po, dikush mund ta gjejë atë informacion, por atë’nuk është diçka që VPN mund të fshehin (përveç nëse paguani përmes kartave të Bitcoin, parave të gatshme ose dhuratave). Mund të konkludojmë që Hotspot Shield isn’duke bërë ndonjë gjë të dyshimtë në këtë aspekt, por gjithashtu nuk është’duke bërë çmos duke mos ofruar opsione anonime pagese.

Informacioni i mbledhur përmes përdorimit

Sa herë që nisni Hotspot Shield (edhe para se të lidheni me një server), mblidhen shumë informacion. Kjo përfshin informacione specifike për harduerin, si ID unike, versionin e OS, gjuhën, informacionin e rrjetit, vendndodhjen dhe më shumë.

Kur lidheni me një server VPN, IP adresa juaj është mbledhur. Sidoqoftë, Hotspot Shield pretendon se këto informacione janë të koduara dhe fshirë pasi të shkëputeni. ajo’unusualshtë e pazakontë që një VPN të regjistrojë adresën tuaj të vërtetë IP, e cila është padyshim e dyshimtë. Hotspot Shield thotë se e bën këtë për të mësuar vendndodhjen tuaj të përafërt dhe “t’ju ofrojë një shërbim më të mirë.”

Hotspot Shield mund të përdoret gjithashtu falas. Ky version i VPN mbështetet nga reklama, që do të thotë se ju’do të shihni reklamat e ofruara nga ky VPN’sponsorët Që kjo të ndodhë, adresa juaj IP është mbledhur, së bashku me pajisjen tuaj’ID e reklamave, IMEI, adresa MAC, transportuesi pa tel, lokacioni, dhe më shumë.

Çfarë’alarmante është se reklamuesit mund të lexojnë adresën tuaj IP edhe nëse ju’nuk jeni lidhur me një nga Hotspot Shield’serverat. Për fat të mirë, ju mund të vazhdoni të përdorni Hotspot Shield falas me një paralajmërues bllokues reklamash.

Informacioni i mbledhur përmes Hotspot’në faqen e internetit

Sa herë që ju vizitoni Hotspot Shield’Në faqen e internetit, ky shërbim VPN do të mbledhë një gamë të gjerë informacioni. Kjo bëhet duke vendosur cookie-t, fenerët dhe teknologjitë e ngjashme. Adresa juaj e IP është regjistruar, së bashku me informacionin tuaj specifik për pajisjen, vendndodhjen, versionin OS, llojin e shfletuesit të internetit, gjuhën, emrin ISP dhe emrat e rrjetit celular.

Hotspot Shield pretendon se çdo informacion i mbledhur nuk shoqërohet kurrë me llogarinë tuaj ose përdorimin në internet, pa marrë parasysh nëse keni një lidhje VPN të aktivizuar apo jo.

Akuzat që lidhen me privatësinë

Në vitin 2017, Qendra për Demokraci & Teknologjia paraqiti një raport i cili çoi në një hetim nga Komisioni Federal i Tregtisë. Njoftimi solli akuza të shumta kundër Hotspot Shield, që synojnë VPN’pretendon të mos mbledhë të dhënat tuaja.

Sipas raportit, Hotspot Shield po monitoron në mënyrë aktive përdoruesit’ zakonet e shfletimit. Për më tepër, ky VPN është akuzuar për furnizim (dhe ndoshta shitje) të përdoruesve të tyre’ të dhëna për reklamuesit, duke premtuar se do t’u tregojnë përdoruesve që vizitojnë shpesh “uebfaqe për udhëtime, pakicë, biznes dhe financa.”

Çfarë’Shqetësuese më shumë është se Hotspot Shield u akuzua se injektoi copa të kodit JavaScript. Këto përdoren për të futur reklama, por mund të përdoren gjithashtu për qëllime të ndryshme dashakeqe. Në thelb, ky VPN u zbulua të injektonte kod në çdo faqe të hapur të vizitorëve të tij, i cili shihet si tepër intruziv dhe tepër problematik.

Vija e poshtme

ajo’safeshtë e sigurt të themi se Hotspot Shield nuk është larg të qenit një VPN që s’bën’Mblidhni të gjitha të dhënat. Në rastin më të mirë, ai përdor të dhëna të krijuara nga klientët e tij për të krijuar lidhje biznesi me reklamuesit. Pasi të shikojmë nga afër politikën e saj të privatësisë, ajo’clearshtë e qartë se shumë informacione janë mbledhur. Sidoqoftë, atje’nuk ka mënyrë për të ditur saktësisht se çfarë lloj të dhënash merren dhe deri në çfarë mase.

Në fund, ajo’thirrja juaj nëse ju’do të besosh Mburojën e Hotspotit’pretendimet apo jo. Sidoqoftë, këshilla jonë e fortë do të ishte të hedhim një vështrim në alternativa më VPN miqësore ndaj intimitetit. Tashmë ju e dini që të dhënat tuaja private janë me vlerën më të lartë sot’Bota dixhitale, kështu që don’ta marrë si të mirëqenë.

Lexohen rekomandimet:

Shqyrtimi i Mburojës së Hotspotit

A është e sigurt Hotspot Shield?

Hotspot Shield për përrua

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map