Hotspot Shield vs TunnelBear


Hotspot Shield është një shërbim shumë i popullarizuar që mburret me mbi 650 milion përdorues në të gjithë botën. Ky shërbim do t’ju përshtatet nëse po kërkoni të hyrni në përmbajtje gjeo-të kufizuara nga kudo në botë. Për sa i përket sigurisë, megjithatë, Hotspot Shield’Reputacioni nuk është më i miri. Versioni i tyre falas është akuzuar për spiunim ndaj përdoruesve’ të dhënat dhe shitjen e tyre tek reklamuesit për fushatat e synuara të marketingut.

TunnelBear është shërbimi më i vetëdijshëm, por më i ngadalshëm. Ka një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur dhe, për këtë arsye, është i përshtatshëm për fillestarët e përgjithshëm. Shërbimi u ble kohët e fundit nga McAfee duke shkaktuar disa shqetësime për privatësinë.

Të dy këto shërbime VPN janë emra të mëdhenj brenda hapësirës VPN, por cili është më i mirë? Ne i krahasojmë të dy dhe shohim se cili shërbim del në krye.

Lexoni Shqyrtimin tonë të plotë të Hotspot Shield

Lexoni Shqyrtimin tonë të plotë për TunnelBear

Siguria dhe intimiteti

Të dy shërbimet ofrojnë encryption standarde të industrisë, protokolet e sigurta të tunelizimit, dhe veçoritë e sigurisë (përfshirë një ndërprerës vrasës, mbrojtje rrjedhjeje, të mira të tjera). Hotspot Shield ka një shërbim të sigurt për mbrojtjen e reve. Ai gjithashtu përdor protokollin e tij të patentuar VPN të quajtur Catapult Hydra Protokoll, i cili është një modifikim i OpenSSL dhe TLS. Ndërkohë, TunnelBear ka një tipar vjedhurazi për t’u përdorur në vendet kufizuese.

Hotspot Shield pretendon të mos regjistrojë aktivitete që mund të lidhen me ndonjë prej përdoruesve të saj, megjithatë, ata janë akuzuar nga Qendra për Demokraci dhe Teknologji për prerjet e lidhjeve dhe përdorimin e ndjekjes së palëve të treta për të ndihmuar në reklamimin e tyre. TunnelBear rreh Hotspot Shield kur bëhet fjalë për sigurinë për shkak të qasjes së tyre etike, e cila përfshin paraqitjen e shërbimit të tyre për një kontroll vjetor të pavarur të sigurisë.

Shpejtësia dhe performanca

Hotspot Shield është një fitues i qartë këtu. Shërbimi ka mbi 2.500 servera në të gjithë botën. Përdoruesit e tij gjithashtu mund të lidhen me serverat brenda një periudhe prej 2 sekondash. Një fakt mahnitës është se shpejtësia mbetet e lartë pavarësisht nga një numër i madh i përdoruesve (megjithëse shumica e tyre po përdorin versionin falas). Protokolli Hydra Catapult krijon kanale të shumta për të dhëna në mënyrë që të rritet shpejtësia, besueshmëria dhe performanca.

Sa për TunnelBear, shpejtësia është thjesht e durueshme. Ata kanë një rrjet më të vogël të serverëve dhe funksionojnë në vetëm 20 vende. Sidoqoftë, për një numër kaq të vogël të serverëve që shpejtojnë nuk janë aq të këqij.

Lehtësia e përdorimit dhe mbështetjes

TunnelBear është i lehtë për t’u përdorur. Ajo gjithashtu ka një dizajn të mirë aplikacioni me atë temë të lezetshme të ariut. Me këtë tha, ne’d thonë se Hotspot Shield fiton në departamentin e lehtësisë së përdorimit. Pasi të jetë lançuar klienti, përdoruesit thjesht klikojnë në butonin e madh të energjisë dhe voila ju mund të filloni të hyrni në përmbajtje të kufizuar. Prandaj, Hotspot fiton për lehtësinë e përdorimit.

Kur është fjala për mbështetje, Hotspot Shield fiton përsëri. Karakteristika e tij e mbështetjes së bisedës live nuk është vetëm e dobishme, por gjithashtu shumë e shpejtë në përgjigjen e pyetjeve nga përdoruesit. Nëse jeni duke kërkuar për një shërbim VPN që përgjigjet në pyetjet tuaja dhe ju dëgjon, atëherë ne do t’ju rekomandojmë Hotspot Shield.

Torrent dhe P2P

Hotspot Shield lejon përrua me zgjedhje të ndryshme serverash dhe bandë të pakufizuar. Për më tepër, shërbimi ju jep mbrojtje kundër sulmeve malware dhe phishing duke ju dhënë jo vetëm shpejtësi të shpejtë dhe të besueshme, por edhe një mjedis të sigurt torrentimi.

Përkundrazi, TunnelBear nuk ka mbështetje për ndarjen e skedarëve P2P dhe si i tillë nuk mund të përdoret për përrua. Kur bëhet fjalë për përrua dhe bashkëmoshatar për ndarjen e skedarëve, Hotspot Shield fiton përsëri.

Zhbllokimi i Netflix dhe platformave të tjera argëtuese

Mburoja e Hotspot ka mbështetje për Netflix duke u dhënë përdoruesve shpejtësi të madhe prej 190 Mbps me versionin premium. Kjo do të thotë që ju do të keni mundësi të hyni në bibliotekën e SHBA pavarësisht nga vendndodhja juaj. Ajo gjithashtu bën një punë të mirë me shërbime të tjera streaming siç është përmbajtja iPlayer BBC.

Sa për TunnelBear, ju mund të mos keni mundësi të hyni në bibliotekën e kufizuar gjeografikisht të Netflix në SHBA. Prandaj, kur bëhet fjalë për transmetimin e Netflix, është e mençur të zgjidhni Hotspot Shield over TunnelBear.

Sa e mirë është për Kinën dhe vendet e tjera të kufizuara?

TunnelBear është në gjendje të përdorë karakteristikën e tij GhostBear për të anashkaluar Kinën’firewall i shkëlqyeshëm. Përdoruesit gjithashtu mund të lidhen me serverat e vendosur në Hong Kong. Prandaj, TunnelBear fiton kur bëhet fjalë për censurim në Kinë. Qeveria kineze ka arritur të bllokojë funksionimin e Hotspot Shield brenda vendit.

pajtueshmëri

Të dyja këto shërbime ofrojnë mbështetje për shumë platforma të tilla si Windows, macOS, Android, iOS. Ata gjithashtu ofrojnë shtesa të shfletuesit për të gjithë shfletuesit me reputacion si Mozilla Firefox, Opera dhe Chrome. Hotspot Shield, megjithatë, nuk ka asnjë mbështetje për ruterat, konzollat ​​e lojërave ose Amazon Fire TV Stick. Gara e pajtueshmërisë është e ngushtë, por TunnelBear e mban ditën për shkak të mbështetjes për pajisje shtesë siç janë ruterat dhe tastierat e lojërave..

Hotspot Shield vs TunnelBear: cili është më i mirë?

Fituesi është Hotspot Shield, por ka vërejtje. Ndërsa shërbimi është qartësisht më i mirë për argëtim, TunnelBear është shërbimi më i sigurt dhe ka një perspektivë më etike për biznesin VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map