IPVanish vs TunnelBear


IPVanish dhe TunnelBear janë dy nga zgjidhjet e njohura VPN në treg sot. nëse ti’keni vendosur të merrni një shërbim VPN për rritjen e sigurisë dhe anonimitetit në internet, për qëllime torrenti, Netflix, ose për anashkalimin e censurës në vende si Kina, mund të pyesni se cila nga këto dy mundësi është zgjidhja më e mirë.

Për fat të mirë, ne’do të krahasojmë këto shërbime në të gjitha fushat e rëndësishme. Në fund të kësaj krahasimi IPVanish vs TunnelBear, ju’do të jetë në gjendje të marrë një vendim të informuar që’do t’ju përshtaten nevojave tuaja.

le të’fillojnë me aspektin më të rëndësishëm.

Siguria dhe intimiteti

fitues: të dyja

IPVanish ofron një paketë të plotë në fushën e sigurisë. Me këtë shërbim VPN, ju merrni encryption AES-256, mbrojtje rrjedhje IP dhe DNS, shërbim proxy SOCKS5 dhe një ndërprerës vrasës. IPVanish ofron protokollet IKEv2 dhe L2TP / IPsec përveç OpenVPN. Ajo gjithashtu ofron mbi 40,000 adresa IP e cila është e shkëlqyeshme për intimitetin.

IPvanish gjithashtu pretendon të ketë një të rreptë “zero-logs” Politika. Sidoqoftë, reputacioni i tij në këtë drejtim është mjaft i dëmtuar pasi u siguroi autoriteteve regjistrat e informacionit të identifikueshëm personalisht në një çështje penale, duke ndihmuar kështu në dënimin e një të dyshuari. Gjithashtu, kompania që zotëron IPVanish është e regjistruar në SH.B.A., e cila është një nga vendet më pak miqësore për privatësinë për kompanitë VPN.

TunnelBear, nga ana tjetër, është i vendosur në Kanada, një vend me 5 sy ashtu si SHBA. Ajo u ble nga McAfee në 2018, por akoma operon nga Kanada. Ndërsa TunnelBear pretendon të ketë një politikë pa prerjet, ajo mban disa regjistra të të dhënave themelore, duke përfshirë versionin tuaj OS, versionin e aplikacionit, kohën e autentifikimit dhe përdorimin mujor të bandës. Përdoruesit e vetëdijshëm për jetën private do të shqetësohen gjithashtu për TunnelBear’Përdorimi i Gmail si medium i tij i komunikimit.

Nga ana plus, TunnelBear siguron kriptimin e ngurtë AES-256 dhe mbështet protokollet OpenVPN, IPSec dhe IKEv2. Ajo ofron një funksion të ndërprerë të etiketuar “VigilantBear” dhe në mënyrë të ngjashme me temë ariu “GhostBear” tipar siguron bllokim trafiku.

Në përgjithësi, TunnelBear dhe IPVanish ofrojnë në fushën e sigurisë, por lënë disa gjëra që dëshirohen kur bëhet fjalë për privatësinë. Të dyja opsionet duket se përputhen në mënyrë të barabartë këtu, kështu që ne’do ta quajmë këtë raundin barazim.

Shpejtësia dhe performanca

fitues: IPVanish

Kur bëhet fjalë për shpejtësinë, të dy shërbimet VPN pretendojnë të jenë kampionë. Por a janë ata? Epo, IPvanish ofron disa shpejtësi solide të shkarkimit, por shpejtësitë e ngarkimit variojnë nga mesatarja në të ulët. TunnelBear bën të kundërtën me shpejtësi të shpejtë të ngarkimit dhe mesatare nën shpejtësi mesatare të shkarkimit.

IPVanish ka mbi 1,100 server në më shumë se 60 vende dhe menaxhon rrjetin e tij të serverëve pa ndihmë nga palët e treta. TunnelBear ka serverë në 20+ vende, por atje’Nuk përmendet numri i serverëve ose adresave IP në faqen e tyre. Ndërsa të dy këto shërbime nuk’t saktësisht jetoni sipas pretendimit të tyre për të ofruar shpejtësinë më të shpejtë, IPVanish është interpretuesi më i mirë në këtë departament.

Lehtësia e përdorimit dhe përputhshmëria

fitues: të dyja

nëse ti’jeni i ri për VPN-të, ju ndoshta dëshironi një shërbim me klientë që janë shumë të thjeshtë për tu vendosur dhe përdorur. Për fat të mirë, të dyja këto zgjidhje VPN kanë aplikacione shumë miqësore për përdoruesit me ndërfaqe të thjeshta. Klientët e TunnelBear janë aq të lehtë për t’u përdorur sa që përdoruesit e energjisë mund të fiken nga mungesa e më shumë opsioneve në menutë e cilësimeve.

IPVanish ka klientë për pothuajse çdo platformë popullore për të cilën mund të mendoni. Windows, macOS, Ubuntu, Chrome OS, Linux, iOS, Android, Windows Phone, Amazon Firestick TV, dhe madje edhe ruterat janë të gjithë të mbështetur. Pamje mbresëlënëse.

TunnelBear mbështet platformat kryesore, përfshirë Windows, macOS, iOS dhe Android. Ekzistojnë gjithashtu shtesa të shfletuesit për Chrome, Firefox dhe Opera.

Torrent dhe P2P

fitues: IPVanish

Këtë’është e lehtë IPVanish është një nga opsionet më të mira për torrenting dhe ndarjen e skedarëve P2P ndërsa TunnelBear thjesht nuk’mbështetje përrua. nëse ti’po kërkoni një shërbim VPN për qëllime përrua, IPVanish është ai për të kërkuar. Shpejtësitë janë të përshtatshme dhe siguria është mjaft e fortë.

Netflix dhe Kina

fitues: as

Kur bëhet fjalë për Netflix, megjithatë, IPVanish sigurisht që nuk është një zgjedhje e shkëlqyer pasi shumica e serverëve janë të bllokuar. TunnelBear gjithashtu nuk është ideal për këtë qëllim.

Sa i përket përdorimit në Kinë, të dy shërbimet thjesht mund’t merrni rreth Kinës’censura. Edhe pse mund të konfiguroni manualisht dhe të lidheni me adresat IPVanish IP në vend të emrave të serverëve të tyre, Kina ka renditur në listën e zezë shumicën e adresave të tyre IP, duke e bërë këtë një rrugëdalje të pakuptimtë.

nëse ti’jeni vendosur në Kinë ose doni të zhbllokoni përmbajtjen Netflix, asnjëra prej këtyre dy opsioneve nuk është një zgjedhje e mirë. Në vend të kësaj, ne ju rekomandojmë të shikoni listat tona të VPN-ve më të mira për Kinë dhe VPN më të mirë për Netflix.

mbështetje

fitues: IPVanish

IPVanish ofron mbështetje live chat përveç një seksioni FAQ në faqen e tyre të internetit, një bazë njohuri dhe mbështetje me email. Sidoqoftë, përgjigjet për pyetjet e klientëve nuk janë gjithmonë të dobishme.

TunnelBear, nga ana tjetër, nuk ofron mbështetje live chat. Ju merrni vetëm një bazë të dhënash të ndihmës, një seksion FAQ dhe biletat mbështetëse. Koha e përgjigjes për ato bileta mund të shkojë nga vetëm disa orë deri në 24 orë.

Çmimeve

fitues: TunnelBear

Nëse çmimi është një faktor shumë i rëndësishëm për ju, TunnelBear ofron oferta më të ëmbla sesa konkurrenti i saj. Ju ofron një plan falas i cili ju mundëson trafik mujor 500MB falas. Nëse vendosni të paguani për shërbimin, çmimet fillojnë nga 4,99 $ për një plan 1-mujor dhe bien në 9,99 $ / muaj nëse vendosni për planin 1-vjeçar. Asnjë nga planet nuk ka garanci për kthimin e parave.

IPVanish fillon me 10,00 $ / muaj për një plan 1-mujor ndërsa plani vjetor zbret në 8,99 $ / muaj. Ju merrni një garanci 7-ditore për kthimin e parave për të gjitha planet dhe mund të përdorni deri në 10 pajisje njëkohësisht me një plan të vetëm.

IPVanish vs TunnelBear – që është më mirë?

IPVanish vs TunnelBear – çfarë’s aktgjykimi? TunnelBear ofron karakteristika të mira sigurie, klientë të lehtë për t’u përdorur dhe plane të përballueshme. Megjithatë, ajo’Intimiteti, mbështetja, shpejtësia dhe performanca mund të jenë më të mira. Po ashtu nuk është mirë për t’u përdorur me Kinën dhe Netflix.

IPVanish gjithashtu nuk është një zgjedhje e mirë për Netflix dhe Kinë dhe ka disa çështje të intimitetit që mund t’u japin disa përdoruesve shkak për shqetësim. Sidoqoftë, ajo ofron siguri të fortë, shpejtësi të mirë, performancë të ngurtë, mbështetje për përrua, dhe mbështetje mbresëlënëse multiplatformale për çmime të arsyeshme. kështu, IPVanish del fitues i kësaj krahasimi IPVanish vs TunnelBear.

nëse ti’d duan të mësojnë më shumë rreth këtyre shërbimeve, shikoni përshtypjet tona të plota të lidhura më poshtë.

Lexohen rekomandimet:

Shqyrtimi IPVanish

Rishikimi i tunelitBear

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me