NordVPN vs HideMyAss


Në këtë epokë të internetit, gjithnjë e më shumë njerëz janë duke bërë pazar, duke punuar, duke gjetur argëtim dhe madje edhe duke u shoqëruar në internet. Si rezultat, mjetet që ofrojnë përdoruesve lidhje të sigurta, të shpejta, të sigurta dhe private janë thelbësore.

Hyni në botën e VPN (Virtual Private Network). Vitet e fundit, një mori ndërmarrjesh kanë hipur në bandën e VPN, kështu që si të zgjidhni midis tyre? Në këtë përmbledhje, ne do të krahasojmë dy ofruesit e njohur VPN – NordVPN vs HideMyAss – për një larmi karakteristikash.

Megjithatë, së pari, le’s hidhni një sy në atë që dimë për secilën kompani. Lansuar në vitin 2008, NordVPN është një emër i njohur në botën VPN, dhe e meriton kështu. Duke pasur hyrje në një server pothuajse të pabesueshëm 5,300+ në mbarë botën, encryption të niveleve të larta, karakteristika të mira dhe mbështetje, nuk është çudi që NordVPN rregullisht shfaqet në dhjetë listat më të mira të vlerësimit të VPN.

Në mënyrë të ngjashme, HideMyAss gjithashtu ka qenë rreth e rrotull për një kohë dhe gjithashtu rregullisht paraqet në dhjetë listat më të mira. Fillimi i punës u lançua në 2005 si mendje e mendjes së 16-vjeçarit Jack Cator. HideMyAss tani është pjesë e kompanisë së mirënjohur të sigurisë në internet Avast, kështu që ne do të supozonim se ato kanë veçori të shkëlqyera të sigurisë. Më shumë për këtë më vonë.

Bazuar vetëm në renditjen e vlerësimeve të përgjithshme, marka NordVPN padyshim që del më së miri në krahasim me HideMyAss. Por, siç mund të prisni, zgjedhja e një VPN nuk është aq e thjeshtë. Nëse jeni duke kërkuar për argëtim kokoshka, atëherë të keni shpejtësi të mira dhe aftësia për të zhbllokuar faqet si Netflix është thelbësore.

Sidoqoftë, gazetarët dhe blogerët në internet mund të jenë më të shqetësuar për mbajtjen e identitetit të tyre të fshehur nga sytë e çmendur. Për ta, kryesori i shqetësimeve të listës do të jenë veçoritë e sigurisë, mbrojtjes së rrjedhjeve dhe anonimitetit. Përdoruesit e tjerë mund të duan të dinë se sa e thjeshtë është të përdoret çdo VPN nëse ka’Ndihmoni lehtësisht në dispozicion dhe, natyrisht, në fund të fundit, sa do të kushtojë gjithçka? Siç mund të prisni me dy marka që bëjnë rregullisht dhjetë listat e para, secila ka pikat e forta dhe të dobëta.

NordVPN shënon shumë në intimitetin duke u regjistruar në Panama (një vend jashtë grupeve 5 dhe 14 Eyes) dhe ka karakteristika të shkëlqyera të sigurisë, por ajo’nuk është më e lirë në treg. HideMyAss, në të kundërt, shënon në shpejtësi dhe vendndodhjet e serverëve, por çuditërisht bie mbi intimitetin dhe sigurinë, jo vetëm sepse është regjistruar në MB, një vend kryesor 5 sytë.

Siguria dhe intimiteti

Siguria është NordVPN’pika më e fortë e shitjes. Ajo u ofron përdoruesve një shtrëngim duarsh 2048 bit të shoqëruar me kriptimin AES-256. Disa protokolle të sigurisë së tunelit janë në dispozicion (L2TP / IPSec, OpenVPN, PPTP, IKEv2, SSTP).

Siguria është përmirësuar nga Nord’Oferta unike e DoubleVPN dhe Tor mbi VPN. Rrjedhjet e DNS, IPv6 dhe WebRTC janë të mbrojtura kundër, dhe sigurohen dy lloje të ndërprerësve të vrasjeve. HideMyAss, në të kundërt, ka nivele të ngjashme të kriptimit dhe një ndërprerës vrasjeje, por këtu janë të gjitha krahasimet..

Shpejtësia dhe performanca

Shpejtësia dhe siguria janë të lidhura në mënyrë të pandashme, kështu që pritet që siguria më e madhe të vijë me shpejtësi më të ngadaltë. NordVPN merr përsipër këtë gjë duke pasur në dispozicion një numër të madh prej 5,300 serverash në më shumë se 60 vende në të gjithë botën, me serverë të rinj duke u shtuar vazhdimisht.

Për më tepër, Nord VPN ka rritur efikasitetin e tij të serverit duke i kushtuar disa për përdorim të specializuar, p.sh., P2P (NordVPN është i mirë për përrua); Serverë DoubleVPN, Qepë mbi VPN dhe Obfuscated.

HideMyAss ka një numër më të vogël të serverëve të disponueshëm (gati 900), por ato gjenden në më shumë se 190 vende, deri tani gamën më të madhe gjeografike të çdo ofruesi VPN. Rezultati është që HideMyAss mund të ofrojë lidhje me zonat që mund të arrijnë disa shërbime të tjera, si dhe të ofrojë shpejtësi të shpejtë, edhe kur lidhet me anën e kundërt të globit!

Sidoqoftë, Nord’Numri i madh i serverëve do të thotë që për rajonet që mbulon, shpejtësitë e tij janë edhe më të mira.

Lehtësia e përdorimit dhe mbështetjes

Të dyja NordVPN dhe HideMyAss janë miqësore për përdoruesit. Në secilin rast, klientët krijojnë një llogari, zgjedhin një plan pagese, zgjidhni aplikacionin e duhur të platformës dhe e shkarkojnë atë për ta instaluar. Ndërfaqet për të dy janë shumë intuitive dhe miqësore për përdoruesit.

Të dy ofrojnë përdoruesve një lidhje të shpejtë (me serverin më të afërt) ose opsione të lidhjes me porosi. Sidoqoftë, NordVPN fiton për mbështetje, duke pasur një FAQ shumë më të gjerë në internet, udhëzues dhe bibliotekë për zgjidhjen e problemeve dhe një ndihmë më të besueshme 24/7 live..

Torrent dhe P2P

Në ditët e sotme, kushdo që kërkon të shkarkojë sende duke përdorur torrente duhet të zgjedhë anonimatin duke përdorur një VPN. NordVPN shënon të gjitha kutitë: ofron një politikë të pavarur të prerjeve të kontrolluar në mënyrë të pavarur, bandë të pakufizuar, encryption të klasës së lartë, karakteristika të shumta sigurie dhe serverë të optimizuar P2P që lejojnë shpejtësi të mira. NordVPN gjithashtu ofron një përfaqësues falas SOCKS5, i cili mund të jetë i dobishëm për përrua

HideMyAss megjithatë, është i vendosur në Mbretërinë e Bashkuar (që do të thotë se ata mund të detyrohen të ndajnë informacione të ndjeshme me autoritetet), ka më pak karakteristika, dhe nuk ofron një prokurë falas SOCKS5. Një tjetër fitore për NordVPN.

Zhbllokimi i Netflix dhe vendeve të tjera argëtuese

Netflix ka rritur përpjekjet e tij për të bllokuar përdoruesit që të përpiqen të gjejnë rreth çështjeve të të drejtave të autorit dhe përmbajtjes së kufizuar gjeo-ve, veçanërisht përdoruesit jashtë SH.B.A. Për fat të mirë, megjithatë, shumica e NordVPN’Serverët amerikanë mund të kalojnë këto kufizime. Edhe pse, sigurisht, një pajtim Netflix do të jetë ende i nevojshëm për të parë shfaqjet tuaja të preferuara!

HideMyAss është më pak i suksesshëm. Muchshtë shumë më e goditur dhe e humbur nëse një server do të zhbllokojë NetFlix dhe të ketë shpejtësi të mjaftueshme për të transmetuar shfaqjen tuaj të zgjedhur.

NordVPN’Teknologjia Smartplay gjithashtu lejon përdoruesit të marrin qasje në shërbime të ndryshme të transmetimit, si Amazon Prime, Hulu, HBO, Pandora dhe Kodi. Gjithashtu, ajo arrin të përdorë iPlayer-in e njohur të çuditshëm të BBC-së.

Për të gjitha këto site, karakteristikat e rëndësishme janë fshehja e identitetit tuaj dhe anashkalimi i kufizimeve gjeo-bllokuese, që është një tjetër arsye që NordVPN po shton vazhdimisht në numrin e serverëve të saj. HideMyAss mund të hyjë në disa prej këtyre, por në përgjithësi, NordVPN shkelmon HideMyAss në të gjitha akuzat.

Përdorimi në Kinë dhe vendet e tjera të kufizuara

Ndërsa Kina’Zjarri i zjarrit është pothuajse legjendar, ka disa vende të tjera (si Rusia, Turqia, India dhe Irani) që përpiqen të kufizojnë lirinë në internet të qytetarëve të tyre. Për t’i kapërcyer këto kufizime, NordVPN nuk ofron vetëm serverë të specializuar të ngatërruar, por shtoi veçori të sigurisë si DoubleVPN.

Shpejtësitë e lidhjes do të jenë më të ngadalta, por duket se një çmim i vogël për të paguar lirinë e shprehjes. HideMyAss mund të funksionojë nëse kërkoni diçka shumë dashamirëse, por me të vërtetë mund’rekomandohet.

pajtueshmëri

Përdoruesit mund të marrin si aplikacione NordVPN ashtu edhe HideMyAss që mbështesin platformat Mac, Windows, Android, iOS dhe madje edhe Linux. As nuk ofron një aplikacion ruteri, por ekziston një rrugëdalje për HideMyAss.

NordVPN gjithashtu ofron zgjerime të shfletuesit që mund të instalohen për Chrome dhe Firefox për ta bërë shfletimin edhe më të sigurt. Mjerisht, HideMyAss në celular nuk ofron protokollin e preferuar IKev2 por përkundrazi mbështetet në OpenVPN. NordVPN fiton përsëri.

Çmimeve

Pra, tani le’Shikoni se çfarë është për shumë njerëz një faktor i rëndësishëm: sa do të kushtojë siguria dhe siguria në internet? Të dyja NordVPN dhe HideMyAss ofrojnë një gamë të planeve të pagesave.

Nord’Planet lejojnë lidhje deri në 6 pajisje, dhe ekziston një gamë e gjerë e opsioneve të pagesave. HideMyAss’Marrëveshjet janë pak më të kushtueshme, dhe opsionet e pagesave janë shumë më të kufizuara. NordVPN ofron një provë falas 7-ditore (megjithëse kërkon detaje të kartës së kreditit), ndërsa HMA jo. Të dy kanë periudha provash për kthim të parave: 30 ditë për Nord dhe shtatë ditë për HideMyAss.

Verdikti: NordVPN ose HideMyAss?

Në këtë përmbledhje, ne kemi krahasuar NordVPN me HideMyAss në një sërë karakteristikash që janë të rëndësishme për përdoruesit e VPN. Siguria është thelbësore, dhe sigurisht NordVPN fiton këtu. Ajo është me qendër në Panama, një vend pa ligje për mbledhjen e të dhënave, ka një politikë mos-prerjeje dhe mbi të gjitha ofron protokolle të kriptimit dhe sigurisë të shkallës ushtarake. HideMyAss, në të kundërt, bazohet në Mbretërinë e Bashkuar dhe dihet që më parë ka bashkëpunuar me hetimet.

Ndërsa ajo’ashtë një plus për HideMyAss që ka serverë në një rrjet shumë më të gjerë të vendeve, NordVPN e bën këtë si në cilësi ashtu edhe në sasinë e serverëve..

Protokolli i tyre i përkushtuar P2P, protokolli i sigurisë dhe serverët e mbytur nënkuptojnë se NordVPN mund të ofrojë një shërbim shumë më të sigurt dhe anonim, dhe për një çmim qesharak të ulët nëse merrni marrëveshje 3-vjeçare.

Në përgjithësi, nuk ka asnjë dyshim – fituesi i krahasimit tonë është NordVPN.

Lexoni përshtypjet tona të plota:

Rishikim NordVPN

Shqyrtimi HideMyAss

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me