Rishikimi i VPN i INinja


Lansuar në vitin 2017, iNinja VPN ka grumbulluar një numër mjaft të konsiderueshëm të përdoruesve që kur ajo shpërtheu në skenë. E disponueshme qoftë si një aplikacion Android, ashtu edhe me një shtesë të shfletuesit të uebit të Chrome, ky VPN i veçantë është një mundësi krejtësisht e lirë.

Duke premtuar se do të sigurojë qasje në përmbajtje të bllokuara në faqet e internetit si YouTube pa kufizime sa i përket shkarkimeve dhe ngarkimeve, iNinja ka vendosur pamjet e saj për tu bërë porti i parë i thirrjeve për këdo që kërkon një mënyrë për të marrë privatësinë e tyre në internet në një nivel krejt të ri pa pasur nevojë të paguani për një pajtim.

Por a varet vërtet nga pretendimet e tij, apo është thjesht një tjetër shërbim VPN që duhet të shmanget me çdo kusht? Epo, ju mund të gjeni përgjigjen për këtë pyetje pasi ne ofrojmë të gjitha informacionet thelbësore në rishikimin tonë të plotë të iNinja VPN.

Siguria dhe intimiteti

INinja VPN ndoshta renditet drejt skajit të poshtëm të spektrit në karakteristikat e tij të sigurisë, pasi mungon mbështetja për kriptim 256-bitësh, siç është edhe një ndërprerës vrasës, mbështetja Tor mbi VPN, një protokoll vjedhurazi për të anashkaluar censurën në internet dhe veçoritë e tjera të sigurisë.

Metoda e vetme e masave të sigurisë që iNinja VPN me të vërtetë ka është si më poshtë:

 • Kriptimi SSL me 128 bit
 • Rrjedhje DNS dhe mbrojtje nga rrjedhja IP

Mbrojtja e rrjedhjes është sigurisht e habitshme duke pasur parasysh që shërbimi nuk ka’t saktë renditen mirë sa i përket kodimit dhe veçorive të ngurta.

A i mban regjistrat iNinja VPN?

Një nga dobësitë më të mëdha të këtij VPN të veçantë është që ndodh të regjistroni shumë të dhëna në lidhje me përdoruesit e saj sesa me ato që do të ishin shumë njerëz të kënaqur. Kjo përfshin regjistrat e lidhjeve, informacionin personal, të dhënat në lidhje me aktivitetet tuaja në internet, dhe më shumë. Ndërsa kjo siç duket përdoret për të përmirësuar shërbimet dhe për të siguruar sigurinë, ajo përfundimisht duhet të trajtohet si një flamur i madh i kuq.

Një tjetër shkak për shqetësim është fakti që iNinja është regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar. Prandaj, kjo do të thotë se ai është nën legjislacionin e aleancës 5 Eyes. Kjo mund të ketë pasoja serioze nëse e keni përdorur këtë VPN të veçantë për qëllime të tilla si përrua.

Shikoni listën tonë të VPN-ve më të mira pa log

Shpejtësia dhe performanca

Nuk ka kufizime të shkarkimit ose ngarkimit me iNinja VPN, që është pa dyshim një nga karakteristikat e tij më të forta. Kjo është e shkëlqyeshme duke marrë parasysh shumë VPN të tjera të lira si Tunnelbear kufizojnë shumë përdorimin në mënyrë që të tërheq përdoruesit të azhurnojnë në shërbimin e plotë, i cili nuk është’çështja me iNinja VPN.

Ne gjithashtu ishim të befasuar këndshëm kur pashë që shpejtësia dhe performanca nuk ishin’Të gjitha ato të këqija në secilin prej serverëve të disponueshëm në rrjet. Pra, ajo’safeshtë e sigurt të themi se kjo është shumë mbresëlënëse për një shërbim që fitoi’t kushtoi një qindarkë për t’u përdorur.

Mbulimi i serverit

Me 5 vende dhe 9 lokacione në dispozicionin tuaj, do të zbuloni se SH.B.A., Mbretëria e Bashkuar, Rusia dhe Hollanda janë aty ku iNinja VPN’serverat janë të bazuara. Kjo me të vërtetë nuk’t ofroni shumë mundësi zgjedhjeje kur krahasohen me mijëra serverë të pajisur me alternativa të tilla si ExpressVPN dhe NordVPN.

Por përsëri, kjo është vështirë të habitet duke marrë parasysh shumica, nëse jo të gjitha, VPN falas janë të kufizuara në më shumë mënyra se një.

Lehtësia e përdorimit dhe mbështetja multiplatformale

Incshtë jashtëzakonisht e thjeshtë për t’u përdorur, mund të vendosni dhe përdorni iNinja VPN në dy platformat e mëposhtme:

 • android
 • Shfletuesi Chrome

Sidoqoftë, kjo do të thotë që ju jeni të kufizuar për të përdorur shërbimin në secilën prej platformave të lartpërmendura pasi i mungon mbështetja për Windows, Mac, Linux dhe pajisje të tjera.

Me këtë u tha, aplikimi i tyre përfiton nga një ndërfaqe krijuese por funksionale e përdoruesit, që do të thotë se edhe një domosdoshmëri e plotë e fillestarëve’e keni shumë të vështirë të arrini të kontrolloni.

Zhbllokimi i Netflix dhe platformave të tjera transmetuese

Shërbime të tilla si Netflix dhe Hulu kanë vendosur gjeo-kufizime që ju lejojnë të hyrni në përmbajtje bazuar në vendndodhjen tuaj gjeografike. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz i drejtohen një VPN në mënyrë që të marrin efektivisht kufizimet.

Ne e testuam iNinja për këtë qëllim të veçantë, vetëm për të zbuluar se ata ishin në gjendje të identifikonin se ne po përdorim një VPN. Pra, ajo’clearshtë e qartë për të parë që do t’ju duhet të kërkoni një VPN alternative nëse dëshironi të merrni rreth praktikave të bllokimit gjeo-bllokues të cilat janë të pranishme në një shumëllojshmëri të faqeve të internetit dhe shërbimeve në të gjithë botën.

P2P dhe përrua

Kushdo që shkarkon torrentë ka shumë të ngjarë të jetë i vetëdijshëm se sa telashe mund të marrësh me autoritetet – nëse nuk do’merrni masat paraprake të nevojshme. Një VPN është zgjidhja e përkryer në atë që ju lejon të mbani sytë më të këqij në gji.

Sidoqoftë, iNinja nuk duhej’Përdoren për qëllime të P2P duke pasur parasysh që pronarët janë të detyruar t’ia dorëzojnë detajet autoriteteve sipas kërkesës dhe dihet që mbledhin shumë të dhëna për secilin prej përdoruesve të tyre.

Censura në internet në Kinë dhe gjetkë

Vende të tilla si Kina janë jashtëzakonisht të rrepta kur bëhet fjalë për censurimin në internet, që do të thotë se ju’Do të duhet të përdorni një VPN të ngurtë në mënyrë që të merrni rreth kufizimeve që ekzistojnë.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh që iNinja është i bazuar në aleancën 5 Eyes, mbledh shumë të dhëna në lidhje me përdoruesit e saj dhe nuk arrin përsa i përket shërbimeve të zhbllokimit siç është Netflix, do të ishit shumë më mirë të kërkoni një VPN alternative e cila është vërtetuar se funksionon në mënyrë efektive në vendet që e marrin seriozisht mbikëqyrjen në internet.

Mbështetja e klientit

Nëse keni probleme me iNinja VPN dhe jeni duke kërkuar për të zgjidhur gjithçka, ju mund të lihet të prisni një kohë të konsiderueshme. Ju keni në dispozicion vetëm opsionet e mëposhtme të mbështetjes:

 • email
 • formularin e kontaktit në faqen e tyre të internetit
 • Njohuri baze

Nuk ka shërbim live chat në dispozicion. Për fat të mirë, ekziston një bazë njohurish në faqen zyrtare të internetit. Sidoqoftë, është jashtëzakonisht i kufizuar dhe i mungon ndonjë informacion veçanërisht i dobishëm. Pra, ju mbeteni goxha në pajisjet tuaj nëse hasni ndonjë problem kur përdorni shërbimin e tyre.

Çmimeve

INinja VPN është një shërbim që ndryshon nga shumë shërbime të tjera në atë që disponon vetëm një version falas. Kjo do të thotë që fitoi’Ju kushton një qindarkë për të shfrytëzuar shërbimin – thjesht shkoni në dyqanin përkatës të aplikacioneve, klikoni në instalim dhe larg.

Sidoqoftë, ti’ndoshta po pyesni veten – a ka ndonjë kapje? Epo, ashtu ndodh që ka. Ju mund të përfitoni nga gjerësia e brezit të pakufizuar, por ju duhet të krijoni reklama shqetësuese në proces. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për shumë njerëz. Pra, ajo’Këtu vlen ta mbani në mend nëse mendoni të përdorni iNinja VPN.

Rreshti i fundit i rishikimit tonë të iNinja VPN

Siç mund të keni mbledhur tashmë duke lexuar rishikimin tonë të plotë të iNinja VPN, është e vështirë për ne që ta rekomandojmë këtë VPN për më shumë arsye se një. Regjistron shumë më tepër informacion sesa ajo që është e nevojshme për të ofruar shërbimin e saj, është e regjistruar në juridiksionin 5 Eyes, dhe përdor një metodë të kriptimit që është larg nga më të sigurtat në dispozicion..

Një shërbim falas VPN është zakonisht i kufizuar kur krahasohet me alternativat e paguara, dhe ky ofrues i veçantë nuk është përjashtim. Me këtë të thënë, ju prapë mund të përfitoni nga shpejtësia e mirë dhe të shijoni aplikimin e tyre i cili është i thjeshtë dhe i thjeshtë për t’u përdorur edhe për një rishtar të plotë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map