Si ta instaloni Kodi në Apple TV – udhëzues hap pas hapi


Kodi është, pa dyshim, programi më i popullarizuar i teatrit shtëpiak. ajo’E pranishme në një gamë tepër të gjerë platformash dhe vjen me një metodë të thjeshtë instalimi. Sidoqoftë, Apple’s TVOS App Store fitoi’do t’ju lejojë të keni akses në këtë aplikacion, dhe këtu’pse.

A është e mundur të instaloni Kodi në Apple TV?

Në rast se ju nuk e keni’e dini, Apple është mjaft kufizues kur bëhet fjalë për aplikacionet që shfaqen në kompani’dyqane të shumta aplikacionesh. Ata duhet të plotësojnë një grup të rreptë udhëzimesh që minimizojnë çështjet e performancës dhe problemet e lidhura me malware. Edhe çfarë’problemi me Kodin?

Epo, Kodi është një aplikacion jashtëzakonisht i aftë. Integrohet thellësisht me platforma të pajtueshme, gjë që është problem për Apple. Me këtë tha, atje’s’ka rrugë për Kodi’Zhvilluesit për të hequr shumë karakteristika dhe për të mbajtur mbështetjen e Kodi në atë gjendje.

Ende aty’s’ka asgjë për t’u shqetësuar. Akoma mund ta drejtoni Kodin në TV pa ndonjë problem – thjesht duhet të gjeni një rrugëdalje. Kështu që, le’flasim për mënyrën e instalimit të Kodi në Apple TV.

Si të instaloni Kodi në Apple TV 4

atje’janë disa mënyra për ta nxjerrë Kodin tuaj në Apple TV 4. Mund të përdorni Cydia Impactor ose Apple’Xcode për këtë qëllim.

Ju lutemi vini re se të dyja këto metoda kërkojnë që të keni një llogari zhvilluesi. Një falas do t’ju lejojë të përdorni Kodi deri në shtatë ditë para se të keni nevojë të riinstaloni programin, ndërsa një llogari e paguar ju mundëson të përdorni Kodi deri në një vit.

Për të krijuar llogarinë tuaj, shkoni te Apple’Uebfaqja e Zhvilluesit.

Si të instaloni Kodi në Apple TV përmes Cydia Impactor

Metoda më e lehtë për ta nxjerrë Kodi për të ekzekutuar në Apple TV tuaj është përmes Cydia Impactor. Ky është një aplikim i drejtpërdrejtë që nuk ka’kërkojnë njohuri të përparuara. Me fjalë të tjera, ne’jeni më shumë se i sigurt se ju’Do të kaloni në procedurën e mëposhtme pa ndonjë problem.

 • Së pari, sigurohuni që të shkarkoni Cydia Impactor dhe ta instaloni atë në kompjuterin tuaj. Ky aplikacion vjen falas, dhe ai’perfectlyshtë krejtësisht e sigurt për përdorim.
 • Do t’ju duhet gjithashtu një skedar instalimi i Kodi, i cili vjen në formatin e skedarit IPA. Kjo skedar nuk është’t ofruar në Kodi’faqen zyrtare të internetit. Përkundrazi, mund ta shkarkoni nga KodiIPA.com – ku jeni’do të gjeni versionin më të fundit në dispozicion.
 • Tani, lidhni Apple TV tuaj me kompjuterin tuaj duke përdorur një kabllo USB.
 • Nisni Cydia Impactor.
 • Zvarritni dhe hidheni skedarin e shkarkuar rishtaz të Kodi IPA mbi Cydia.
 • Tjetra, ju duhet të zgjidhni Apple TV tuaj nga menyja rënëse.
 • ju’Do t’ju kërkohet të regjistroheni duke përdorur Apple ID tuaj, kështu që sigurohuni ta bëni atë.
 • Më në fund, Cydia do të fillojë instalimin e Kodi, dhe mund të zgjasë disa minuta derisa procesi të përfundojë.
 • që’s it! Tani mund të shkëputni Apple TV nga kompjuteri juaj. Vendoseni edhe një herë, ndizni dhe Kodi do të presë në mesin e aplikacioneve të instaluara.

Si të instaloni Kodi përmes Apple’s Xcod

Tjetra, ne do t’ju tregojmë një metodë tjetër që përfshin Apple’mjet për zhvillimin e softuerit të quajtur Xcode. Do të veproni si një zhvillues që ka një aplikacion që duhet të provohet. le të’kontrolloni se si bëhet kjo.

 • Së pari, duhet të shkarkoni Xcode në Mac tuaj dhe ta instaloni atë. Shumë shpejt, ti’gjithashtu do të duhet Kodi’Skedari DEB nga faqja e saj zyrtare e internetit (zgjidhni “iOS” në atë faqe, dhe shkarkoni skedarin DEB). Dhe së fundi, shkarkoni një aplikacion të quajtur Nënshkruesi i Aplikacionit iOS.
 • Tani për tani, ne’ll përdorni Xcode. Pra, filloni aplikacionin.
 • Së pari, ju duhet të krijoni një projekt të ri. Në anën e majtë të “i mirëpritur” panel, zgjidh ‘tvOS > Aplikacion.’
 • Në anën e djathtë, zgjidhni ‘Aplikim për pamje të vetme.’
 • Kliko ‘tjetër,’ dhe ti’do t’ju kërkohet të shkruani disa informata. Mund të shkruani gjithçka në ‘Emri i produktit’ dhe ‘Emri i Organizatës’ fusha. Pastaj shkruani ‘com.codingexplorer’ per ‘Identifikuesi i organizatës’ dhe ‘com.arcade.kodiappletv’ per ‘Identifikuesi i paketave’.
 • Para se të mund të vazhdojmë, duhet të zgjedhësh ‘i shpejtë’ dhe gjuha e preferuar e programimit. Pastaj zgjidhni ‘universal’ kur pyeten për pajisjen që dëshironi të përdorni.
 • Pas Xcode plotësisht ngarkesa, ju mund të shihni një mesazh që thotë se atje’një gabim. Mund të klikoni në një buton që thotë: ‘Fixështja fikse.’
 • ju’Do t’ju kërkohet të shkruani Apple ID tuaj, kështu që sigurohuni ta bëni atë. Pasi Xcode zgjidh gabimet, ju’do të ktheheni në ekranin kryesor.
 • Tani, filloni Nënshkruesin e Aplikacionit iOS në Mac tuaj. Vendosni skedarin tuaj Kodi DEB në ‘Dosja e hyrjes’ fushë, dhe ju mund të përdorni vlerat e paracaktuar për fushat e tjera. Në fund, shkruani ‘Kodi’ në ‘Emri i Shfaqjes së Aplikacionit’ fushë. Klikoni mbi ‘fillim.’
 • Pasi nënshkruesi i aplikacionit iOS të mbarojë punën, kthehu në Xcode.
 • Sigurohuni që Apple TV juaj të jetë i lidhur me Macin tuaj, dhe zgjidhni atë nga shiriti anësor i pozicionuar majtas. Klikoni në Apple TV tuaj, dhe pastaj klikoni në ‘+’ butoni në anën e djathtë të ekranit.
 • Furnizoni skedarin tuaj të nxjerrë kohët e fundit Kodi dhe Xcode do ta dërgojë atë në Apple TV tuaj.
 • që’s it! Ndizni TV TV-në tuaj dhe Kodi do t’ju presë.

Siç mund ta shihni, kjo metodë kërkon një nivel të caktuar njohurish dhe vjen me shumë hapa. Prandaj, ju rekomandojmë të provoni së pari Cydia Impactor. Megjithatë, ajo’është gjithmonë mirë të kesh një alternative.

Si të instaloni Kodi në Apple TV 3

Fatkeqësisht, kemi lajme të këqija për ata që përdorin Apple TV 3. Kjo pajisje është shumë më kufizuese sesa gjeneratat e tjera të Apple TV, dhe nuk ndodh’t ju lejojnë të instaloni ‘i paautorizuar’ Apps. Kjo do të thotë që ju mundeni’instaloni Kodi në Apple TV 3, të paktën jo direkt.

Megjithatë, ne do të ofrojmë një zgjidhje të zbatueshme. Në rast se keni një Mac, ju’jeni përsëri në fat sepse ju mund të instaloni Kodi në Mac tuaj, dhe pastaj të pasqyroni kompjuterin tuaj’Ekrani në Apple TV tuaj 3. Kjo mund të bëhet përmes AirPlay (i cili vjen i integruar) – por ka zgjidhje më të lehtë për pasqyrimin e ekranit.

AirParrot është ndoshta aplikacioni më i aftë për pasqyrimin e ekranit që mund të pasqyrojë një aplikacion të vetëm. Me fjalë të tjera, mund ta pasqyroni Kodin në Apple TV 3 tuaj ndërsa përdorni aplikacione të tjera në Mac tuaj. Ju mund ta provoni AirParrot falas, dhe pastaj ju’Do të duhet të paguani 12,99 $ për të zhbllokuar plotësisht aplikacionin.

Ji i mençur & Mbroni të gjitha aktivitetet tuaja të lidhura me Kodin

Më në fund, ne duam t’ju japim një këshillë tjetër. Ne ju rekomandojmë të mos përdorni Kodi pa një VPN të aftë. që’s sepse shtesa të ndryshme të Kodi mbështeten në burime problematike të pirateruar të skedarëve, që është diçka që mund të ju tërheq shpejt..

Shikoni listën tonë të VPN-ve më të mira për Apple TV

Një VPN që’s optimizuar për Kodi do të siguroheni që ju’ri mbrohen online. Askush (përfshirë ISP-në tuaj) nuk do të shohë atë që bëni në internet, ose çfarë lloj skedarish të mediave që transmetojnë. Dhe më e rëndësishmja, Kodi fitoi’vuani nga problemet buffering ose lidhur me performancën.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me