Si të jailbreak një Firestick


Kur flasim “jailbreaking” në terma të teknologjisë, ne’nuk po flasin për thyerjen e kriminelëve të ngurtësuar nga një burg me siguri të lartë. Në botën e teknologjisë, bërja e burgut është shumë më pak e keqe. Në fakt, shumë njerëz e shohin atë si një detyrë morale të mësojnë se si të thyejnë hapur kufizimet e krijuara në pajisje si celularë ose kuti transmetimi.

Amazona’s Firestick është një kandidat kryesor për bërjen e burgut, por pse është kjo? Në këtë blog, ne’do të sqarojmë në detaje se çfarë është bërja e jail dhe si ta bëjmë atë. Nëse zotëroni një Firestick dhe doni të shijoni gjithçka që mund të bëjë, lexoni më tej. atje’s’ka nevojë të pranosh Amazon’konfigurimi i paracaktuar. Mund të bëjmë më mirë se kaq.

Pse do të doni të jailbreak pajisjet Firestick?

Si ju’ndoshta është i vetëdijshëm, Firestick është një pajisje që transmeton deri në TV standarde të mençur. Ai futet në portin HDMI, duke lejuar pronarët e TV të lidhen me shërbime streaming si Netflix, HBO dhe, natyrisht, Amazon’TV dhe arkivi i vetë filmave.

Amazon dëshiron që përdoruesit të konsumojnë përmbajtje të ligjshme, mundësisht të lidhura me rrjedhën e të ardhurave të tyre. Për ta arritur këtë, kompania instalon softuer në periferitë e tyre Firestick të cilat kufizojnë lirinë e përdoruesve. Pra, nëse doni të përdorni shërbime si Kodi, ju’do jem pa fat.

Apo do te Në fakt, ju lehtë mund të merrni rreth Amazon’Blloqe sigurie, e cila është aty ku hyn burgimi.

Kur bëni jailbreak një pajisje, thjesht hiqni blloqet e zbatuara nga prodhuesi, duke bërë të mundur instalimin e çfarëdo programi alternative që dëshironi. Kjo do të thotë që ju mund të shtoni një grup të gjerë bibliotekash të filmave me bazë torrente, burime të drejtpërdrejta sportive dhe kanale televizive ndërkombëtare që nuk do të’normalisht të jetë i disponueshëm.

Si i merrni pajisjet jailbroken të Firestick?

Për momentin, ju mund të pyesni veten nëse keni aftësi të teknologjisë për të jailbreak pajisje Firestick. Dhe ate’është e vërtetë që ju don’duhet të bëni vetë-veten kur bëhet fjalë për bërjen e burgut.

Firesticks të çliruara mund të blihen në internet nga faqet si eBay, ose tregtarë të specializuar Kodi si KodiUltra.

Megjithatë, këto pajisje kushtojnë para, dhe procesi aktual i jailbreaking Firesticks nuk është’t tepër komplekse. Kushdo që ka njohuri themelore kompjuterike duhet të jetë në gjendje të trajtojë hapat e përfshirë.

Pra don’shqetësohesh Nëse ndiqni udhëzuesin tonë hap pas hapi, mund të shmangni nevojën për të kërkuar një Firestick para-thyer. Dhe mund ta rregulloni pajisjen tuaj për të siguruar që pasqyron shijet tuaja personale të transmetimit.

Për më tepër, si ne’Do të shihni në një sekondë kur të shkoni vetëm, mund të shtoni mjete thelbësore të sigurisë si Rrjetet Virtuale Private. Në atë mënyrë, nëse doni të përdorni arkivat e streaming, mund ta bëni këtë pa u shqetësuar shumë për shkeljen e të drejtave të autorit.

Jailbreaking a Amazon Firestick: një udhëzues hap pas hapi

Për këtë udhëzues, ne’Unë do të supozoj se ju doni të shtoni Kodi në Firestick tuaj. Kodi nuk është’t vetmja mundësi atje, por ajo’platforma më e popullarizuar e transmetimit. Dhe ate’gjithashtu përshtatet në mënyrë ideale për Amazon’Shkop transmetimi me bazë Android, kështu që ka kuptim të përqendrohemi në mënyrën e instalimit të tij.

1. Instaloni ES Explorer në Firestick tuaj

Para se të instaloni Kodi, ju’Do të keni nevojë për një mënyrë për ta shkarkuar atë, dhe ES (ose EStrongs) Explorer është ndoshta opsioni më i mirë në dispozicion. ES Explorer është i lirë për t’u shkarkuar, dhe kjo ju lejon të menaxhoni skedarë në pothuajse çdo pajisje Android – përfshirë Firesticks.

 • Për të filluar shkarkimin, ndizni Firestick-in tuaj. Tani drejtohuni tek Cilësimet, e ndjekur nga pajisje, pastaj zgjidhni Opsionet e zhvilluesit.

Në këtë ekran, zgjidhni opsionin për të Lejo aplikacione nga burime të panjohura. Kjo do të na mundësojë të instalojmë ES Explorer.

 • Kthehu në faqen e parë të Amazon Firestick dhe zgjidh Kërko alternativë.

Shkruani termin e kërkimit “Explorer ES” dhe pastaj kliko në ikonën ES Explorer kur të shfaqet. Kjo do të fillojë shkarkimin.

 • Kur shkarkimi është kryer, ngarkoni ES Explorer. Tani ne’jemi gati për të kaluar në fazën 2 të procesit të burgosjes.

2. Instalimi i Kodi

Tani që ES Explorer është i instaluar në mënyrë të sigurt në pajisjen tuaj, ne mund të lëvizim duke shtuar Kodi gjithashtu. Kjo është pak më e komplikuar se ES Explorer, kështu që ndiqni secilin hap nga afër.

Së pari, ne duhet të shkarkojmë dhe instalojmë siç duhet Kodi. këtu’s si ta bëjmë këtë:

 • Ngarkoni ES Explorer dhe zgjidhni Tools opsion, i ndjekur nga Menaxher i shkarkimit.
 • Tani, shikoni në menunë e poshtme. Duhet të ketë pak “+” ikonë me fjalën “I ri”. Shtypni atë buton.
 • ju’tani do t’ju kërkohet të zgjidhni një shteg për shkarkim. Ka shumë vende rreth uebit për të kapur Kodin APK, dhe ato ndryshojnë gjatë gjithë kohës, me daljet e reja që vijnë në internet. Tani për tani, shkruani “http://mirrors.kodi.tv/releases/android/arm/kodi-18.0-Leia-armeabi-v7a.apk”. Kjo duhet të shkarkoni versionin e fundit të Kodi.
 • Kur ju kërkohet një emër, thjesht shkruani “Kodi”, pastaj shtypni Shkarko tani.
 • Shkarkimi do të zgjasë disa minuta. Kur ajo’doneshtë bërë, ndiqni udhëzimet e instalimit dhe platforma do t’i shtohet Firestick-it tuaj.
 • Kur të ktheheni në faqen e parë të Firestick, nëse gjithçka ka shkuar mirë, duhet ta shihni Kodin si një opsion menuje. Thjesht ndezni aplikacionin dhe filloni të eksploroni.

3. Duke e bërë Kodi më të arritshëm për përdorim të përditshëm

Megjithatë, ju don’dëshironi që Kodi të tërhiqet në një cep të menusë tuaj Firestick. Përkundrazi, ajo’muchshtë shumë më mirë të vendosni aplikacionin Kodi në faqen tuaj të parë, në mënyrë që’ikona më e lehtë për të hyrë.

Bërja e kësaj është shumë e thjeshtë:

 • Shkoni në faqen kryesore të Firestick, dhe më pas zgjidhni Aplikimet dhe Lojërat tuaja.
 • Zgjidh Shiko gjithcka mundësi për të hapur gamën e plotë të aplikacioneve.
 • Pas një lëvizjeje të vogël, duhet të vini tek ikona e Kodi. Tani, klikoni në linjat horizontale butonin në telekomandën tuaj.
 • Kur ju kërkohet, zgjidhni Kaloni përpara opsion. Tani, sa herë që përdorni faqen tuaj në internet Firestick, Kodi do të marrë fazën qendrore – një organizim shumë më i efektshëm.

Si për të marrë rrezikun nga jailbreaking një Firestick

Tani që Amazon Firestick juaj është çliruar nga burgu, ai’koha për të filluar të mendoni për sigurinë. nëse ti’do të zhyten në Kodi’Përzgjedhja e shtesave, duke mbrojtur zakonet tuaja të transmetimit nga vëzhguesit e jashtëm mund të vijë në dispozicion.

Këshilli numër një i sigurisë për njerëzit që bëjnë jailbreak pajisje Firestick është të mbyllni përdorimin tuaj me një Rrjet Virtual Privat (VPN).

VPN-të bëjnë dy gjëra të rëndësishme. Së pari, ata shifrojnë të dhënat që ju dërgoni. Së dyti, ata drejtojnë trafikun tuaj përmes serverëve në të gjithë botën, dhe ju caktojnë një adresë IP anonime në proces.

Kur kombinohen, këto dy tipare e bëjnë shumë, shumë të vështirë për këdo që të tregojë se çfarë po shikon, ose kush je. Kështu që ju mund të keni një shkallë të lartë besimi që mbajtësit e të drejtave të autorit ose agjensitë e zbatimit të ligjit do t’ju kalojnë.

Zgjidhni një VPN të besueshëm për të mbrojtur Firestick tuaj

Sidoqoftë, don’thjesht zgjidhni VPN-në e parë që gjeni. Nëse doni të mbroni vërtet transmetimin tuaj, ju’Keni nevojë për 256-bit encryption AES, mbrojtje nga rrjedhja e papërshkueshme nga uji IP, një Kill Switch për të trajtuar çdo ndërprerje dhe serverë ultra të shpejtë. VPN-të e mira arrijnë një ekuilibër midis shpejtësisë dhe sigurisë, dhe relativisht pak e menaxhojnë atë.

NordVPN është një ofrues që bën më mirë se pjesa tjetër. ajo’s shpejtë, të sigurt, ka mbështetje të dobishme, dhe ofron një klient Android që lehtë mund të instalohet në pajisjet Firestick. Por ajo’s jo vetem ExpressVPN, PIA, ose Cyberghost janë të gjithë ofrues të shkëlqyeshëm.

Qëndroni të pastra nga VPN nga depot Android. Këta ofrues rrallë ofrojnë siguri të fortë. Na beso, atë’s ia vlen të shpenzoni disa pena për të garantuar mbrojtje.

Shikoni listën tonë të plotë të VPN-ve më të mira për Amazon Fire Stick

Si instaloni një VPN në Firesticks?

Para se të mbarojmë, ka të ngjarë të ndihmojë që shpejt të ekzekutoni sesi të instaloni aplikacione si NordVPN.

 • Në Firestick, shkoni te Cilësimet atëherë pajisje, atëherë Opsionet e zhvilluesit. Pastaj zgjidhni Rregullimi i ADB-së dhe ndizet Aplikacione nga burime të panjohura.
 • Në faqen e parë të Firestick, zgjidhni ikonën e kërkimit, gjeni Downloader aplikacionin dhe zgjidh Marr.
 • run Downloader. Tani hyr “https://nordvpn.com/download/android/” në kutinë e URL-së.
 • Klikoni në lidhjen për të shkarkuar NordVPN. Tani shtypni instaloj, e ndjekur nga hapur.
 • Drejtohuni drejt Cilësimet->Aplikimet->Menaxhoni Aplikimet e Instaluara dhe drejtojeni NordVPN.

që’procesi themelor. Dhe ate’similarshtë e ngjashme për të gjitha VPN-të më të mira. Nëse keni ndërmend të jailbreak tuaj Firestick, ajo’ia vlen të marrësh kohën për të instaluar njërën prej tyre. Në atë mënyrë, ju mund të transmetoni gjithçka që dëshironi, pa u shqetësuar për ndonjë çështje të sigurisë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map