Si të përdorni YouTube në Kinë


Marrëdhënia midis qeverisë kineze dhe internetit është thellësisht jofunksionale. Nga njëra anë, ata kanë nevojë për internet që të lejojnë bizneset dinamike kineze të konkurrojnë në skenën globale. Nga ana tjetër, fluksi i lirë i informacionit në internet është i rrezikshëm për një shtet me një palë, ku mospajtimi duhet të mbahet nën përfundime..

Këto probleme janë shtrirë në pothuajse të gjitha faqet e famshme të mediave sociale perëndimore, përfshirë YouTube. Faqja e transmetimit të videove ka qenë prej kohësh në karriget e zyrtarëve në Pekin, të cilët kanë frikë nga potenciali për trazira dhe destabilizim. Por a kanë arritur ata të shtypin plotësisht faqen, dhe a është YouTube bllokuar në Kinë? Si ne’do ta shohim, se’s larg çështjes. Prandaj lexoni nëse duhet të dini se si të përdorni YouTube në Kinë.

Cila është situata – është YouTube i ndaluar në Kinë?

Pse YouTube është i ndaluar në Kinë? ajo’gjithçka mbi fuqinë. Që nga fillimi i viteve 2000, qeveria kineze ka luftuar një betejë të vazhdueshme për të ngritur Firewall-in e saj të Madh të Kinës – një sistem censurimi dhe mbikëqyrjeje, i cili synon të rregullojë cilat vende mund të përdorin kinezët. Në teori, Firewall-i i Madh lejon të menaxhohet mosmarrëveshja, dhe kundërshtimi të shtypet.

Në vitin 2007, Muri i Madh filloi të trajtojë transmetimin e videove kur YouTube u shënjestrua nga Pekini’censura dhe u mor jashtë linje për gjashtë muaj. Një vit më vonë, u varros përsëri, këtë herë në dukje për mirë. Që nga viti 2009, njerëzve në territorin e Kinës teorikisht u është mohuar hyrja në botë’faqja më e madhe e transmetimit të videove.

Si e menaxhon qeveria kineze ndalimin e YouTube në Kinë?

Ndalimi i YouTube në Kinë nuk është’t gjithsej me çdo mënyrë

Banorët në Hong Kong dhe Makau kanë qenë në gjendje ta përdorin sitin pa kufizime, siç kanë ata në Zonën e gjerë të Tregtisë së Lirë të Shangait (ose njerëzit me qasje në Zonë). Këto mund të jenë xhepa, por ato potencialisht siguroni qasje në YouTube për dhjetëra miliona njerëz. Kështu që, duke iu përgjigjur pyetjes, YouTube është bllokuar në Kinë nuk është’t aq e drejtpërdrejtë sa mund të duket.

Për më tepër, ka shenja që shteti kinez ka emocione të përziera për sitin. CCTV, transmetuesi kryesor shtetëror, ka një kanal të njohur në YouTube, dhe YouTube vazhdimisht renditet shumë në statistikat e trafikut në internet për Kinën kontinentale. Pra, përgjigjja e pyetjes është YouTube e ndaluar në Kinë është – po dhe jo. Zyrtarisht, ajo’ndalohet. Ne realitet, ka mënyra për të hyrë në sit. le të’zbuloni më shumë.

Një udhëzues i shpejtë se si të shikoni YouTube në Kinë

nëse ti’jeni një nga shumë personat që udhëtojnë ose jetojnë në Republikën Popullore dhe duan të dinë se si të përdorin YouTube në Kinë, don’shqetësohesh Ka mënyra për të punuar rreth ndalimit, dhe ato sillen rreth Rrjeteve Virtuale private (VPN).

VPN-të punojnë nga scrambling adresat IP të pajtimtarëve dhe kriptimin e të dhënave ato transmetojnë në të gjithë rrjetin. Me të dy këto mjete që punojnë së bashku, ata mund të fshijnë në mënyrë efektive përdoruesit kinezë të internetit nga harta.

Mos harroni, censuruesit janë në kërkim të adresave IP nga vendet kineze. Kur zbulojnë një lidhje midis atyre adresave dhe YouTube, ata ndërpresin lidhjen. Por nëse munden’ju shoh, si mund të bëjnë asgjë në lidhje me të?

A mund t’ju ndihmojnë VPN akoma të shikoni YouTube në Kinë?

Sidoqoftë, kushdo që ndjek lajmet e internetit në Kinë do të dijë për kapjen. Natyrisht, Qeveria kineze e di për VPN-të. Kështu që ata kanë bërë përpjekje për të parandaluar kinezët të përdorin këto mjete, shpesh me një shkallë të lartë suksesi. VPN të panumërta janë bërë të pa funksionueshme në territorin kinez, pasi shteti është prapa.

Por pavarësisht përpjekjeve të tyre, qeveria kineze strehoi’afrohuni në mbylljen e vrimave në Firewall të Madh, dhe një numër i operatorëve të dedikuar VPN kanë shmangur vazhdimisht kuptimin e tyre. Këto VPN mbeten përgjigjja më efektive se si të shikoni YouTube në Kinë.

Ata nuk janë’mënyra e vetme, sidoqoftë. Më shumë zgjidhje teknike përfshijnë fronting domain duke përdorur rrjetin Tor (i cili përdor fusha të ligjshme si a “front” për lidhje të errëta me bazë Tor). Vegla prokure si XX-net gjithashtu janë përdorur. Këto janë të vështira për përdoruesit e zakonshëm për të zotëruar, por ata shpesh marrin rezultate.

Si të ngarkoni video në YouTube në Kinë

Kështu që, le’ju them’po udhëtoni në Kinë dhe dëshironi të ngarkoni një blog në lidhje me një vizitë në një muze ose një qendër tregtare. Si do të shkonit për ta bërë këtë?

Parimi është saktësisht i njëjtë me hyrjen në YouTube përmes një VPN. Thjesht shkarkoni një klient dhe regjistrohuni duke përdorur një adresë IP të fërguar dhe një server jashtë Kinës. Pastaj futuni në llogarinë tuaj në YouTube si normale.

Problemi i vetëm – dhe ai’potencialisht e madhe – është se ngarkimi i videove në YouTube është me të vërtetë i ngadaltë në Kinë

Kjo do të thotë që kur të zgjidhni një VPN, ajo’Patjetër që ia vlen të paguani ekstra për shërbimet premium që kërkojnë të garantojnë shpejtësinë më të shpejtë të mundshme.

Ne se ti mundesh’të punoni rreth kësaj, mund të ketë një metodë të ndryshme. Në disa raste, përdoruesit do të kenë qasje në faqet e ndarjes së skedarëve si Dropbox ose Megaupload.nz. Nëse njihni dikë jashtë Kinës me qasje në llogarinë tuaj në YouTube, mund t’i ngarkoni videot tuaja në ato faqe. Pastaj, kontakti juaj mund të përfundojë ngarkimin. ajo’cshtë e rëndë, por në të vërtetë funksionon më shpejt në shumë situata.

A ka një alternative të vlefshme në YouTube në Kinë?

Duke pasur parasysh se njerëzit duket se kanë një tendencë natyrale për të filmuar jetën e tyre dhe për t’i ndarë ato filma me të tjerët, ajo’Nuk është për t’u habitur që sipërmarrësit janë përpjekur të krijojnë një alternative të YouTube në Kinë.

Për momentin, dy pretendentët kryesorë janë Youkou dhe Tudou

Të dy lejojnë përdoruesit të vendosin llogari dhe të ngarkojnë video, por janë censuruar rëndë (dhe priren të shfaqin video të bëra nga udhëheqësit e PRC në mënyrë të dukshme). Megjithatë, ata janë më të mirë se asgjë. Dhe ata nuk janë’t vetem. Tencent është një mundësi tjetër, megjithëse baza e saj e përdoruesit është mposhtur nga një goditje e kohëve të fundit e qeverisë për lojrat multiplayer.

Këto faqe janë në rregull për aq sa shkojnë, duke ofruar argëtim dhe komedi, karikaturat dhe videot sportive. Por përgjigjja se pse YouTube është e ndaluar në Kinë është e qartë nga përmbajtja në faqet e para të tyre. Këto faqe nuk janë’ka të ngjarë të ofrojë video të protestave ose të fatkeqësive të qeverisë.

Përdorni teknologjinë për të hyrë në faqet që doni, kudo që jeni në Kinë

Interneti dikur premtoi se do të ishte një zonë e lirisë, duke çliruar njerëzit në të gjithë botën për të bashkëvepruar dhe për të shkëmbyer informacione, dhe qeveritë duhej të kishin asnjë lidhje me të. Por realiteti ka qenë shumë i ndryshëm, dhe qeveritë si Kina’s kanë zhvilluar mënyra të sofistikuara për të përdorur internetin si një mjet për të kontrolluar popullsinë.

Nuk ka’duhet të jetë i tillë, megjithëse. Nëse përdorni VPN si NordVPN, ExpressVPN, VyprVPN ose CyberGhost,’është e mundur të shkelësh muret e censurës dhe kontrollit që qeveritë po krijojnë. Dhe kur e bëni këtë, faqet si YouTube janë aty për t’u përdorur.

Pothuajse me siguri do të ketë përpjekje të reja për të mposhtur VPN-të, por zhvilluesit fituan’uluni prapa dhe dorëzoheni. Për të ardhmen e afërt, ata do të jenë arma jonë më e mirë për të sulmuar fuqinë e qeverive dhe për të mbajtur gjallë frymën e lirisë së internetit.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map