Si të shikoni shfaqjet televizive suedeze jashtë Suedisë


Suedi’Gone Global

Këto ditë, televizioni suedez është më shumë sesa thjesht një kalim kohe kombëtar – ai’një sensacion mbarëbotëror. Duke ngacmuar thrillerët e errët psikologjikë dhe procedurat e goditjes së vështirë të policisë, zhanri nordik noir është rritur në famë gjatë viteve të fundit, me shikuesit në të gjithë botën duke akorduar në shfaqje si Modus, Lilyhammer dhe The Bridge. Sigurisht, noir isn’t gjithë televizioni suedez duhet të ofrojë. Për suedezët vendas, disa nga shfaqjet më të njohura përfshijnë drama si Bonus Family, lojëra shfaqjesh të famshëm si På Spåret, dhe Melodifestivalen competition konkursi muzikor që zgjedh Suedinë’hyrja në konkursin e këngës në Eurovizion.

Për fat të keq, ndërsa disa thrillers suedeze dhe procedurale janë në dispozicion në platformat ndërkombëtare të shikimit (të tilla si Netflix), shumica e tyre nuk janë’t eksportuar jashtë Suedisë. Dramat suedeze, komeditë dhe programet e lajmeve janë edhe më të vështira për t’u gjetur në platformat globale të shikimit. Pra, çfarë mund të bëni?

Si të shikoni shfaqjet televizive suedeze jashtë Suedisë

Ndërsa platformat ndërkombëtare nuk kanë përmbajtje suedeze, shumë faqe interneti suedeze ju lejojnë të shikoni shfaqjet tuaja të preferuara në internet, live ose me kërkesë.

SVT Play është një nga shembujt më të njohur. Ai përfshin përmbajtje nga kanale të shumta suedeze, duke përfshirë SVT1, SVT2, SVT24, Barnkanalen dhe Kunskapskanalen. Ju mund të shikoni SVT Luaj në internet ose përmes një prej aplikacioneve të tyre celular falas. Uebfaqe të tjera të njohura televizive suedeze përfshijnë TV4 Play, DPlay, TV3 Sverige, ViaPlay dhe C-More, si dhe shërbime të njohura me pagesë me Netflix Sweden dhe HBO Sweden.

Sidoqoftë, nëse ju’jeni provuar ndonjëherë të vizitoni njërën prej këtyre faqeve në internet, ju’ndoshta keni vërejtur se mundeni’hyrja në ndonjë prej shfaqjeve jashtë Suedisë si parazgjedhje.

Fatmirësisht, kjo nuk ndodh’do të thotë atje’nuk ka asnjë mënyrë që emigrantët dhe entuziastët ndërkombëtarë të Suedisë të marrin rregullimin e tyre në TV. Ekziston një zgjidhje e thjeshtë, por së pari, duhet ta kuptoni problemin: bllokimin e gjeo-bllokimit.

Farë është gjeo-bllokuese?

Geoblocking

Arsyeja pse merrni një mesazh gabimi çdo herë që përpiqeni të përdorni një uebfaqe të TV Suedez është se këto platforma përdorin masa gjeo-bllokuese. Gjeo-bllokimi kufizon mundësinë e përdorimit të njerëzve në vendet e huaja, duke siguruar që vetëm njerëzit që jetojnë në Suedi mund të hyjnë në bibliotekat e shikimit në këto faqe interneti. Mund të duket si një veprim i ashpër dhe i panevojshëm në fillim, por ashtu’s në të vërtetë një çështje ligjore. Kanalet televizive Suedeze kanë vetëm licenca për të transmetuar shfaqjet e tyre në Suedi, kështu që ata i dhurojnë ato’Keni të drejtat të ju lejojnë t’i shikoni ato në internet nëse jeni’nuk jeni në vend.

Për fat të mirë, ekziston një mënyrë për të bllokuar gjeo-atë’simpleshtë e thjeshtë dhe e përballueshme duke përdorur një VPN.

Farë është një VPN dhe pse keni nevojë për një të tillë?

Ta themi thjesht, një VPN (Virtual Private Network) është një shërbim që rishikon lidhjen tuaj të internetit në një vend tjetër. VPN-të janë thelbësore për të shikuar kanalet televizive suedeze në internet sepse faqet e internetit të televizionit suedez shikojnë adresën tuaj IP për të parë se ku jeni’ndodhen aktualisht. Nëse IP-ja juaj nuk është’Një suedeze, masat gjeo-bllokuese do të fillojnë dhe bllokojnë hyrjen tuaj në bibliotekën e shfaqjeve.

Përdorimi i një VPN maskon adresën tuaj të IP-së dhe mashtron faqen e internetit në mendimin tuaj’jeni në Suedi, duke ju lejuar të shikoni shfaqjet tuaja të preferuara në zemër’përmbajtja. Më mirë akoma, VPN gjithashtu mbrojnë identitetin tuaj në internet, duke ju lejuar të shfletoni dhe shikoni përmbajtjen në mënyrë anonime, pa u gjurmuar. Këto ditë, ka mijëra ofrues të VPN në dispozicion për të zgjedhur, por disa janë shumë më të mirë për të shikuar TV Suedez sesa të tjerët.

Cili VPN është më i miri?

Kur bëhet fjalë për të gjetur VPN të duhur për të rregulluar TV tuaj suedez, gjëja e parë që duhet të kërkoni është një shërbim VPN që ka serverë në Suedi. Krahas serverëve suedez, dy karakteristikat më të rëndësishme janë shpejtësia e lidhjes së shpejtë dhe bandës së pakufizuar. Një lidhje e shpejtë siguron që ju të shikoni video pa buffering dhe prapambetje, ndërsa gjerësia e pakufizuar e bandës është thelbësore nëse dëshironi të shikoni me shumë shfaqje çdo muaj. Më në fund, për intimitetin dhe sigurinë tuaj, ju’do të dëshironi gjithashtu një VPN me masa të forta kriptimi, si dhe veçori të tilla si një politikë pa log, mbrojtje nga rrjedhjet dhe një “vrasin kaloni” që ju mban anonim edhe nëse lidhja juaj VPN bie.

nëse ti’jeni i ri për VPN-të ose ju duhet vetëm ndihmë në gjetjen e duhur, ne’keni bashkuar një listë të 3 VPN-ve më të mira për shikimin e TV Suedez.

1. NordVPN

Logoja e shërbimit NordVPN Vizitoni NordVPN

Nga të gjitha VPN-të që shikuam, NordVPN doli si zgjedhja kryesore për të parë TV Suedez jashtë vendit. NordVPN ka mbi 200 serverë në Suedi, secili me shpejtësi rrufeje të shpejta që janë perfekte për të shikuar TV pa vonesa. Për ta bërë përvojën tuaj edhe më të butë, NordVPN’SmartPlay Teknologjia eliminon buffering video, kështu që ju’kurrë nuk do të duhet të merren me një ndërprerje të drejtë në mes të një shfaqje. Për më tepër, NordVPN ju jep gjerësi të pakufizuar të brezit, plus siguri shtesë falë veçorisë së tyre të dyfishtë VPN e cila i kodon të dhënat dy herë.

2. ExpressVPN

Logoja e shërbimit ExpressVPN Vizitoni ExpressVPN

Një tjetër ndër zgjedhjet më të mira është ExpressVPN. Me shpejtësinë e tyre të lidhjes super të shpejtë, ju’Nuk do të keni asnjë problem të shikoni shfaqjet tuaja të preferuara në HD. Në fakt, përdoruesit e tyre e rekomandojnë atë për transmetim video dhe audio në mënyrë specifike. Ajo gjithashtu përmban kriptim të shkallës ushtarake, dhe ata kanë një ekip të dobishëm, miqësor të shërbimit ndaj klientit, në dispozicion për t’iu përgjigjur pyetjeve tuaja 24/7.

3. CyberGhost

Logoja e shërbimit CyberGhost Vizitoni CyberGhost

nëse ti’jeni një i ri për VPN, ju mund të dëshironi të provoni CyberGhost. Ky shërbim VPN ka një ndër ndërfaqet më të drejtpërdrejta, të lehtë për t’u përdorur në treg, kështu që edhe një i ri i plotë nuk do të ketë asnjë problem të merret me të. Ky shërbim VPN ka 100 + serverë të optimizuar në Suedi dhe ofron bandë të pakufizuar. Ata gjithashtu e marrin seriozisht sigurinë me një politikë pa log dhe një tipar të ndërprerë vrasës.

përmbledhje

Pra, tani ju e dini se si të shikoni TV Suedez pa u nisur për në Suedi personalisht. Nëse ju zgjidhni një nga VPN-të e listuara më lart ose një ofrues tjetër të zgjedhjes suaj, ju’Do të zbuloni që shikimi i TV Suedez në internet bëhet më i lehtë sa edhe byrekët. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni për një pajtim me ofruesin tuaj të zgjedhur VPN, të lidheni me një nga serverët e tyre, pastaj të drejtoheni në ndonjë faqe në internet Suedeze. ju’Do të zbuloni shpejt se të gjitha ato mesazhe gabimi gjeo-bllokuese janë zhdukur, duke ju lejuar të shikoni gjithçka që dëshironi, kur të doni. Dhe, për sa kohë që keni një bandë të pakufizuar dhe një lidhje me shpejtësi të lartë, do të ndjehet ashtu si ju’po ulen para një TV në Sverige.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map